WooCommerce Product Bundles - en to fr_FR translation catalogue (165 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WPC Product Bundles for WooCommerce (Premium)
fr_FR: WPC Product Bundles for WooCommerce

note: Description of the plugin
en: WPC Product Bundles is a plugin help you bundle a few products, offer them at a discount and watch the sales go up!
fr_FR: WPC Product Bundle est un plugin pour créer des packs de quelques produits, ajoutez des promo et regardez vos ventes augmenter !

en: Add to cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Select options
fr_FR: Sélectionner les options

en: Read more
fr_FR: Continuer

en: Product Bundles
fr_FR: Produit Bundles

en: Thank you for using our plugin! If you are satisfied, please reward it a full five-star %s rating.
fr_FR: Merci d'utiliser notre plugin! Si vous êtes satisfait, s'il vous plaît récompenser un total de cinq étoiles %s l'évaluation.

en: Reviews
fr_FR: Avis

en: How to use?
fr_FR: Comment utiliser?

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Localization
fr_FR: Position

en: Docs
fr_FR: Documentation

en: Essential Kit
fr_FR: Kit des essentiels

en: When creating the product, please choose product data is "Smart Bundle" then you can see the search field to start search and add products to the bundle.
fr_FR: Lors de la création du produit, merci de choisir "Smart Bundle" dans les données du produit, vous pouvez alors voir le champ de recherche pour commencer la recherche et ajouter des produits à l'ensemble.

en: General
fr_FR: Général

en: Price format
fr_FR: Format du prix

en: From min price
fr_FR: A partir du plus bas

en: Min price only
fr_FR: Seulement le plus bas

en: Min - max
fr_FR: Du moins au plus cher

en: Regular and sale price
fr_FR: Tarif ​​régulier et promotionnel

en: Choose the price format for bundle on the shop page.
fr_FR: Choisir le format du prix pour les Bundle dans la page boutique.

en: Calculate bundled prices
fr_FR: Calcul des prix des bundles

en: from Sale price
fr_FR: à partir du prix promotionnel

en: from Regular price
fr_FR: à partir du prix régulier

en: Bundled pricing methods: from Sale price (default) or Regular price.
fr_FR: Méthode de calcul tarifaire : à partir du prix promotionnel (par default) ou par le prix régulier.

en: Bundled products
fr_FR: Produits Bundle

en: Above the add to cart button
fr_FR: Au-dessus du bouton "Ajouter au panier"

en: Under the add to cart button
fr_FR: Au-dessous du bouton "Ajouter au panier"

en: Under the title
fr_FR: Au-dessous du titre

en: Under the price
fr_FR: Au-dessous du prix

en: Under the excerpt
fr_FR: Au-dessous du descriptif

en: In a new tab
fr_FR: Dans un nouvel onglet

en: No (hide it)
fr_FR: Non (la cacher)

en: Choose the position to show the bundled products list.
fr_FR: Choisir la position où montrer la liste des produits Bundle.

en: Variations selector
fr_FR: Sélecteur de variation

en: Default
fr_FR: Par default

en: Use WPC Variations Radio Buttons
fr_FR: Utiliser WPC Variation Radio Buttons

en: Show thumbnail
fr_FR: Afficher la miniature

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Show quantity
fr_FR: Afficher la quantité

en: Show short description
fr_FR: Afficher la description courte

en: Show price
fr_FR: Afficher le prix

en: Price
fr_FR: Prix

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Show plus/minus button
fr_FR: Montrer le bouton plus/moins

en: Show the plus/minus button for the quantity input.
fr_FR: Montrer le bouton plus/moins pour la quantité.

en: Link to individual product
fr_FR: Lier aux produits individuels

en: Yes, open in the same tab
fr_FR: Oui, ouvrir dans le même onglet

en: Yes, open in the new tab
fr_FR: Oui, ouvrir dans le nouvel onglet

en: Yes, open quick view popup
fr_FR: Oui, ouvrir en fenêtre popup

en: Change image
fr_FR: Changer l’image

en: Change the main product image when choosing the variation of bundled products.
fr_FR: Modifiez l'image principale du produit lorsque vous choisissez la variante des produits groupés.

en: Change price
fr_FR: Changer le prix

en: Yes, custom selector
fr_FR: Oui, sélecteur personnalisé

en: Change the main product price when choosing the variation of bundled products. It uses JavaScript to change product price so it is very dependent on theme’s HTML. If it cannot find and update the product price, please contact us and we can help you find the right selector or adjust the JS file.
fr_FR: Modifiez le prix du produit principal lorsque vous choisissez la variation des produits groupés. Il utilise JavaScript pour modifier le prix du produit, il dépend donc beaucoup du code HTML du thème. S'il ne peut pas trouver et mettre à jour le prix du produit, veuillez nous contacter et nous pouvons vous aider à trouver le bon sélecteur ou à ajuster le fichier JS.

en: Settings for bundles on the bundled product page.
fr_FR: Paramètres des Bundles sur la page du produit .

en: Choose the position to show the bundles list.
fr_FR: Choisissez la position pour afficher la liste des bundles.

en: Above text
fr_FR: Au-dessus du texte

en: Under text
fr_FR: Sous le texte

en: Cart & Checkout
fr_FR: Panier et Commande

en: Coupon restrictions
fr_FR: Restrictions des code promo

en: Exclude bundles
fr_FR: Exclure Bundle

en: Exclude bundled products
fr_FR: Exclure les produits Bundle

en: Exclude both bundles and bundled products
fr_FR: Exclure les Bundle et les produits Bundle

en: Choose products you want to exclude from coupons.
fr_FR: Choisissez les produits que vous souhaitez exclure des code promo.

en: Exclude un-purchasable products
fr_FR: Exclure les produits non achetables

en: Make the bundle still purchasable when one of the bundled products is un-purchasable. These bundled products are excluded from the orders.
fr_FR: Rendre l'ensemble encore achetable lorsque l'un des produits Bundle n'est pas achetable. Ces produits groupés sont exclus des commandes.

en: Cart contents count
fr_FR: Nombre de contenus du panier

en: Bundles only
fr_FR: Bundles seulement

en: Bundled products only
fr_FR: Produits Bundles seulement

en: Both bundles and bundled products
fr_FR: Les deux, bundles et produit du bundle

en: Hide bundle name before bundled products
fr_FR: Masquer le nom du bundle avant les produits groupés

en: Hide bundled products on cart & checkout page
fr_FR: Masquer les produits du bundle sur le panier et la page de paiement

en: Yes, just show the main product
fr_FR: Oui, il suffit de montrer le produit principal

en: Yes, but show bundled product names under the main product
fr_FR: Oui, mais afficher les noms de produits groupés sous le produit principal

en: Hide bundled products on mini-cart
fr_FR: Masquer les produits groupés sur le mini-panier

en: Hide bundled products, just show the main product on mini-cart.
fr_FR: Masquer les produits groupés, il suffit de montrer le produit principal sur le mini-panier.

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Update Options
fr_FR: Sauvegarder les Options

en: Leave blank to use the default text and its equivalent translation in multiple languages.
fr_FR: Laissez vide si vous souhaitez utiliser le texte par défaut et que vous pouvez le traduire.

en: Total text
fr_FR: Texte du total

en: Bundle price:
fr_FR: Prix du Bundle :

en: Saved text
fr_FR: Texte pour la réduction

en: (saved [d])
fr_FR: (économisez [d])

en: Use [d] to show the saved percentage or amount.
fr_FR: Utilisez [d] pour afficher le pourcentage ou le montant enregistré.

en: Choose an attribute
fr_FR: Choisir une option

en: Choose %s
fr_FR: Choisir %s

en: Use %s to show the attribute name.
fr_FR: Utilisez [d] pour afficher le pourcentage ou le montant enregistré.

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: "Add to cart" button labels
fr_FR: Étiquettes de bouton "ajouter au panier"

en: Shop/archive page
fr_FR: Archive/page boutique

en: For purchasable bundle.
fr_FR: Pour les bundles achetables.

en: For purchasable bundle and has variable product(s).
fr_FR: Pour achetable Bundle et a produit(s) variable(s).

en: For un-purchasable bundle.
fr_FR: Pour un Bundle non achetable.

en: Single product page
fr_FR: Page produit unique

en: Alert
fr_FR: Alerte

en: Require selection
fr_FR: Exiger une sélection

en: Please select a purchasable variation for [name] before adding this bundle to the cart.
fr_FR: Veuillez choisir une option de [name] avant d'ajouter le produit au panier.

en: Enforce a selection
fr_FR: Appliquer une sélection

en: Please choose at least one product before adding this bundle to the cart.
fr_FR: Veuillez choisir au moins un produit avant d'ajouter ce paquet au panier.

en: Minimum required
fr_FR: Minimum requis

en: Please choose at least a total quantity of [min] products before adding this bundle to the cart.
fr_FR: Veuillez choisir au moins une quantité totale de [min] produits avant d'ajouter ce lot au panier.

en: Maximum reached
fr_FR: Maximum atteint

en: Sorry, you can only choose at max a total quantity of [max] products before adding this bundle to the cart.
fr_FR: Désolé, vous ne pouvez choisir qu'au maximum une quantité totale de [max] produits avant d'ajouter ce lot au panier.

en: Hide bundles
fr_FR: Cacher les bundles

en: Hide bundled products
fr_FR: Cacher les produits des bundles

en: Search limit
fr_FR: Limite de recherche

en: Search by SKU
fr_FR: Rechercher par code SKU

en: Search by ID
fr_FR: Chercher par ID

en: Search by ID when entering the numeric only.
fr_FR: Chercher par ID lorsque seul des chiffres sont entrés.

en: Search exact
fr_FR: Recherche exacte

en: Match whole product title or content?
fr_FR: Correspondre au titre ou au contenu du produit entier?

en: Search sentence
fr_FR: Phrase de recherche

en: Do a phrase search?
fr_FR: Faire une recherche de phrases?

en: Accept same products
fr_FR: Accepter les mêmes produits

en: If yes, a product can be added many times.
fr_FR: Si oui, un produit peut être ajouté plusieurs fois.

en: Product types
fr_FR: Types de produit

en: All
fr_FR: Tous

en: Community support
fr_FR: Support premium

en: One of the bundled products is unavailable.
fr_FR: L'un des produits Bundle n'est pas disponible.

en: You cannot add this bundle to the cart.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter ce Bundle au panier.

en: "%s" is un-purchasable.
fr_FR: "%s" n'est pas achetable.

en: "%s" has not enough stock.
fr_FR: "%s" n'a pas assez de stock.

en: You cannot add another "%s" to the cart.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter un autre "%s" à votre panier.

en: "%s" is protected and cannot be purchased.
fr_FR: "%s" est protégé et ne peut pas être acheté.

en: (bundled in %s)
fr_FR: (groupé en %s)

en: No results found for "%s"
fr_FR: Aucun résultat trouvé pour "%s"

en: Smart bundle
fr_FR: Smart Bundle

en: Bundled Products
fr_FR: Prix du pack

en: Search settings
fr_FR: Phrase de recherche

en: settings
fr_FR: réglages

en: searching...
fr_FR: recherche...

en: Type any keyword to search
fr_FR: Tapez un mot-clé pour rechercher

en: Selected
fr_FR: Choisir

en: Regular price
fr_FR: Prix standard

en: Fixed price
fr_FR: Prix fixe

en: Disable auto calculate price.
fr_FR: Désactivez le calcul automatique du prix.

en: If checked, %s click here to set price %s by manually.
fr_FR: Si coché, %s cliquez ici pour définir le prix %s manuellement.

en: Discount
fr_FR: Remise

en: % or amount
fr_FR: % ou montant

en: If you fill both, the amount will be used.
fr_FR: Si vous remplissez les deux, le montant sera utilisé.

en: Custom quantity
fr_FR: Quantité personnalisée

en: Allow the customer can change the quantity of each product.
fr_FR: L'acheteur peut modifier la quantité des produits du Bundle.

en: Each item's quantity limit
fr_FR: Limite de la quantité de chaque produit

en: Use default quantity as min?
fr_FR: Utiliser la quantité par défaut comme minimum ?

en: All items' quantity limit
fr_FR: Limite de la quantité de tous les produits

en: Shipping fee
fr_FR: Frais d'expédition

en: Apply to the whole bundle
fr_FR: Appliquer à l'ensemble des bundles

en: Apply to each bundled product
fr_FR: Appliquer à chaque produit groupé

en: Manage stock
fr_FR: Gérer le stock

en: Enable stock management at bundle level.
fr_FR: Activez la gestion des stocks au niveau du bundle.

en: By default, the bundle' stock was calculated automatically from bundled products. After enabling, please press "Update" then you can change the stock settings on the "Inventory" tab.
fr_FR: Par défaut, le stock du pack est calculé automatiquement à partir des produits groupés. Après l'activation, veuillez appuyer sur "Mettre à jour", puis vous pouvez modifier les paramètres de stock sur l'onglet "Inventaire".

en: Custom display price
fr_FR: Personnaliser le prix affiché

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Remove
fr_FR: Enlever

en: Default quantity
fr_FR: Quantité par default

en: sold individually
fr_FR: vendre individuellement

en: From
fr_FR: À partir de

en: Create a Smart bundle
fr_FR: Créer un bundle Intelligent

en: Added %s product(s) to this bundle.
fr_FR: %s produit(s) ajouté à ce bundle.

en: Bundle(s) out of stock
fr_FR: Bundle(s) en rupture de stock

en: %s is out of stock.
fr_FR: %s est en rupture de stock.

en: Bundle(s) low in stock
fr_FR: Lot (s) bas en stock

en: %s is low in stock.
fr_FR: %s est faible en stock.

en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
fr_FR: %1$s est faible en stock. Il reste %2$d.
