Amelia - en to it_IT translation catalogue (1233 entries)

en: Admin
it_IT: Amministrazione

en: Add Date
it_IT: Aggiungi data

en: Add Language
it_IT: Aggiungi Lingua

en: All
it_IT: Tutti

en: All Locations
it_IT: Tutte le località

en: All Packages
it_IT: Tutti i pacchetti

en: All Services
it_IT: Tutti i Servizi

en: All events
it_IT: Tutti gli eventi

en: Appointment
it_IT: Appuntamento

en: Appointments
it_IT: Appuntamenti

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Apply Coupon:
it_IT: Applica Coupon:

en: Booked
it_IT: Prenotato

en: Booking
it_IT: Prenotazione

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Canceled
it_IT: Cancellato

en: Canceled By Admin
it_IT: Cancellato dall'amministratore

en: Canceled By Attendee
it_IT: Cancellato dal partecipante

en: Spots
it_IT: Posti

en: Don't use Text mode option if you already have HTML code in the description,<br>since once this option is enabled the existing HTML tags could be lost.
it_IT: Non utilizzare l'opzione Modalità testo se hai già codice HTML nella descrizione,<br>poiché una volta abilitata questa opzione, i tag HTML esistenti potrebbero perdersi.

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Closed
it_IT: Chiuso

en: Create
it_IT: Crea

en: Select Delimiter
it_IT: Seleziona delimitatore

en: Semicolon (;)
it_IT: Punto e virgola (;)

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Hours
it_IT: Ore

en: Day
it_IT: Giorno

en: Week
it_IT: Settimana

en: Month
it_IT: Mese

en: Months
it_IT: Mesi

en: Year
it_IT: Anno

en: Years
it_IT: Anni

en: Date
it_IT: Data

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Discard
it_IT: Cancella

en: Discount (%)
it_IT: Sconto (%)

en: Duration
it_IT: Durata

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Edit
it_IT: Modifica

en: example@mail.com
it_IT: esempio@mail.com

en: Employee
it_IT: Operatore

en: Employees
it_IT: Operatori

en: Please enter email
it_IT: Inserisci e-mail

en: Please enter a valid email address
it_IT: Si prega di inserire un indirizzo email valido

en: Error
it_IT: Errore

en: Event
it_IT: Evento

en: Events
it_IT: Eventi

en: Export
it_IT: Esporta

en: Extras
it_IT: Extra

en: Google Calendar
it_IT: Calendario Google

en: Join With Google Meet
it_IT: Partecipa alla riunione di Google Meet

en: Outlook Calendar
it_IT: Calendario Outlook

en: h
it_IT: ore

en: Language
it_IT: Lingua

en: Delete Amelia content
it_IT: Elimina il contenuto di Amelia

en: Delete tables, roles, files and settings once the Amelia plugin is deleted.
it_IT: Elimina tabelle, ruoli, file e impostazioni, una volta eliminato il plug-in Amelia.

en: Enable this option if you want to delete plugin tables, roles, files and settings<br>when deleting the plugin from plugins page
it_IT: Abilita questa opzione se desideri eliminare tabelle, ruoli, file e impostazioni dei plug-in<br>quando elimini il plug-in dalla pagina dei plug-in

en: Name of the space(room) that will be created for appointments.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.<br/>If left empty, space will be named after appointment ID.
it_IT: Nome dello spazio (stanza) che verrà creato per gli appuntamenti.<br/>Puoi trovare i segnaposto disponibili nella pagina Notifiche.<br/>Se lasciato vuoto, lo spazio sarà chiamato in base all'ID appuntamento.

en: Name of the space(room) that will be created for events.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.<br/>If left empty, space will be named after event period ID.
it_IT: Nome dello spazio (stanza) che verrà creato per gli eventi.<br/>Puoi trovare i segnaposto disponibili nella pagina Notifiche.<br/>Se lasciato vuoto, lo spazio verrà nominato in base all'ID del periodo dell'evento.

en: Create spaces for pending appointments
it_IT: Creazione di riunioni per appuntamenti in sospeso

en: Enable this option if you want to create spaces for appointments with pending status.
it_IT: Abilita questa opzione se desideri creare spazi per appuntamenti con stato in sospeso.

en: Location
it_IT: Luogo

en: Locations
it_IT: Luoghi

en: Name
it_IT: Nome

en: Name Ascending
it_IT: Nome Ascendente

en: Name Descending
it_IT: Nome Decrescente

en: Need Help
it_IT: Serve Aiuto

en: You don't have any employees here yet...
it_IT: Non hai ancora nessun dipendente qui…

en: There are no results...
it_IT: Non ci sono risultati..

en: You don't have any packages here yet...
it_IT: Non hai ancora nessun pacchetto qui...

en: You don't have any services here yet...
it_IT: Non hai ancora nessun servizio qui...

en: Note
it_IT: Nota

en: Note (Internal)
it_IT: Nota (interna)

en: Notification
it_IT: Notifica

en: of
it_IT: di

en: On-site
it_IT: Sul-posto

en: Here you can enable/disable On-Site payments for this service
it_IT: Qui è possibile abilitare/disabilitare i pagamenti in loco per questo servizio

en: Open
it_IT: Aperto

en: Opened
it_IT: Aperto

en: out of
it_IT: Esci

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: Packages
it_IT: Pacchetti

en: Package Price
it_IT: Prezzo Pacchetto

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Partially Paid
it_IT: Parzialmente Pagato

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment Status
it_IT: Stato Pagamento

en: Here you can select which payment methods will be available.<br/>If you disable all payment methods,<br/>then the default payment method from general settings will be used.
it_IT: Qui è possibile selezionare i metodi di pagamento disponibili.<br>Se si disattivano tutti i metodi di pagamento <br>allora verrà utilizzato il metodo di pagamento predefinito dalle impostazioni generali.

en: You have disabled all available payment methods. This means that default payment method from general settings will be used.
it_IT: Sono stati disabilitati tutti i metodi di pagamento disponibili. Ciò significa che verrà utilizzato il metodo di pagamento predefinito dalle impostazioni generali.

en: Some services/events have all payment methods disabled. This means that default payment method will be used for those services/events.
it_IT: Alcuni servizi/eventi hanno tutti i metodi di pagamento disabilitati. Ciò significa che per tali servizi/eventi verrà utilizzato il metodo di pagamento predefinito.

en: Pending
it_IT: In attesa

en: Period
it_IT: Periodo

en: Phone
it_IT: Telefono

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
it_IT: <p>Il plugin <strong>Amelia</strong> richiede PHP versione 5,5 o superiore. </p>

en: Plugin Activation Error
it_IT: Errore di attivazione del plugin

en: Pick a date range
it_IT: Scegli un intervallo di date

en: Please use the built-in Elementor shortcode widget instead of Amelia widget when adding Amelia to a popup
it_IT: Utilizzare il widget shortcode Elementor integrato invece del widget Amelia quando si aggiunge Amelia a un popup

en: Hide Employee Profile
it_IT: Nascondi profilo dipendente

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Weekly
it_IT: Settimanale

en: Yearly
it_IT: Annuale

en: Rejected
it_IT: Rifiutato

en: Rescheduled
it_IT: Riprogrammato

en: Package Appointments
it_IT: Appuntamenti del pacchetto

en: Save
it_IT: Salva

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Please select date
it_IT: Seleziona una data

en: Please select repeat period
it_IT: Seleziona il periodo di ripetizione

en: Please select repeat interval
it_IT: Seleziona l'intervallo di ripetizione

en: Select Time
it_IT: Selezione orario

en: Please select time
it_IT: Seleziona l’orario

en: Service
it_IT: Servizio

en: Services
it_IT: Servizi

en: Settings has been saved
it_IT: Le impostazioni sono state salvate

en: Showing
it_IT: Visualizza

en: Sort
it_IT: Ordina

en: Status
it_IT: Stato

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Success
it_IT: Completato

en: to
it_IT: per

en: Today
it_IT: Oggi

en: Tomorrow
it_IT: Domani

en: Total
it_IT: Totale

en: Translate
it_IT: Tradurre

en: Translation
it_IT: Traduzione

en: View
it_IT: Visualizza

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Yes
it_IT: Sì

en: Join Zoom Meeting
it_IT: Partecipare alla riunione di zoom

en: Start Zoom Meeting
it_IT: Avvia riunione di zoom

en: Zoom Join Link (Participants)
it_IT: Collegamento di partecipazione zoom (partecipanti)

en: Zoom Start Link (Host)
it_IT: Collegamento all'inizio dello zoom (Host)

en: Zoom User
it_IT: Utente zoom

en: Select Zoom User
it_IT: Selezionare L'utente zoom

en: Certain employees that are assigned to the service are not connected to Zoom users. Please go to employees' profiles and connect them to Zoom users in order to use this integration properly.
it_IT: Alcuni dipendenti assegnati al servizio non sono collegati agli utenti Zoom. Vai ai profili dei dipendenti e collegali agli utenti Zoom per utilizzare correttamente questa integrazione.

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Order
it_IT: Ordina

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activation
it_IT: Attivazione

en: Plugin has been activated
it_IT: Il plugin è stato attivato

en: Plugin has been deactivated
it_IT: Il plugin è stato disattivato

en: It seems that Envato API is currently busy (please try again) or you don't have a valid purchase of Amelia
it_IT: Sembra che l'API Envato sia attualmente occupata (riprova) o non hai un acquisto valido di Amelia

en: Activation Settings
it_IT: Opzioni di attivazione

en: Use this setting to activate the plugin code so you can have access to auto updates of Amelia
it_IT: Usa questa impostazione per attivare il codice del plugin per avere accesso agli aggiornamenti automatici di Amelia

en: You have reached maximum number of registered domains
it_IT: Hai raggiunto il numero massimo di domini registrati

en: Activate the plugin by entering Purchase code or using Envato API.
it_IT: Attivare il plugin inserendo il codice di acquisto o utilizzando l'API Envato.

en: The purchase code is invalid or it has expired
it_IT: Il codice di acquisto non è valido o è scaduto

en: Your purchase code has been hidden for security reasons. You can find it on your store page
it_IT: Il tuo codice di acquisto è stato nascosto per motivi di sicurezza. Puoi trovarlo nella pagina del tuo negozio

en: Add New MetaData
it_IT: Aggiungi Nuovo MetaData

en: Add New Role
it_IT: Aggiungi Nuovo Ruolo

en: Add New Web Hook
it_IT: Aggiungi nuovo Web Hook

en: Show Add To Calendar option to customers
it_IT: Mostra ai clienti l'opzione Aggiungi al calendario

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar<br/>when booking is finalized.
it_IT: Suggerisci ai clienti di aggiungere un appuntamento al loro calendario<br/>quando la prenotazione è stata completata.

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: After
it_IT: Dopo

en: After with space
it_IT: Dopo con spazio

en: Allow booking below minimum capacity
it_IT: Consentire la prenotazione al di sotto della capacità minima

en: Configure their days off
it_IT: Configurare i loro giorni di riposo

en: Configure their services
it_IT: Configurare i servizi

en: Configure their schedule
it_IT: Configurare il loro orario di lavoro

en: Configure their special days
it_IT: Configurare i loro giorni speciali

en: Allow booking above maximum capacity
it_IT: Consentire la prenotazione oltre la capacità massima

en: If this is disabled, your front-end customers won't be able to book appointment with Pending status above the maximum capacity.<br/>Once the maximum capacity is reached appointment will close and time slot will become unavailable.
it_IT: Se questo è disabilitato, i vostri clienti del front-end non potranno prenotare l'appuntamento con lo stato Pending al di sopra della capacità massima.<br/>Una volta raggiunta la capacità massima, l'appuntamento si chiuderà e la fascia oraria non sarà più disponibile.

en: If this is disabled, your front-end customers won't be able to submit a booking unless they fill in the minimum service capacity,<br/>but once they book for any capacity above minimum, the time slot will become unavailable for booking for others.<br/>If enabled, multiple customers will be able to book the same time slot, without having to fill in the minimum capacity.
it_IT: Se questo è disattivato, i vostri clienti di front-end non potranno presentare una prenotazione se non compilano la capacità minima del servizio,<br/>ma una volta che prenotano per qualsiasi capacità superiore al minimo, la fascia oraria diventerà non disponibile per la prenotazione per gli altri.<br/>Se abilitato, più clienti potranno prenotare la stessa fascia oraria, senza dover riempire la capacità minima.

en: Allow customers to reschedule their own appointments
it_IT: Consenti ai clienti di riprogrammare i propri appuntamenti

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
it_IT: Attivare questa opzione se si desidera consentire ai propri clienti di riprogrammare i propri appuntamenti.

en: Manage their appointments
it_IT: Gestire i loro appuntamenti

en: Manage their events
it_IT: Gestire i loro eventi

en: Amelia Role
it_IT: Ruolo di Amelia

en: Appointments Settings
it_IT: Impostazioni appuntamenti

en: Use these settings to manage frontend bookings
it_IT: Utilizzare queste impostazioni per gestire le prenotazioni di frontend

en: Automatically create Amelia Customer user
it_IT: Crea automaticamente l'utente cliente di Amelia

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment<br/>he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
it_IT: Se abiliti questa funzione ogni volta che un nuovo cliente prenoterà un appuntamento<br/>verrà inviata una mail automatica contenente le sue credenziali.

en: Send all notifications to additional addresses
it_IT: Invia tutte le notifiche a indirizzi aggiuntivi

en: Please enter email address
it_IT: Per favore inserisci l’indirizzo e-mail

en: Here you can enter additional email addresses where all notifications will be sent.<br/>To add an address click Enter.
it_IT: Qui puoi inserire indirizzi email aggiuntivi a cui verranno inviate tutte le notifiche.<br/>Per aggiungere un indirizzo, fai clic su Invio.

en: Send all SMS messages to additional numbers
it_IT: Invia tutti i messaggi SMS a numeri aggiuntivi

en: Please enter phone number
it_IT: Inserisci il numero di telefono

en: Here you can enter additional phone numbers where all SMS messages will be sent.<br/>To add a number click Enter.
it_IT: Qui puoi inserire numeri di telefono aggiuntivi a cui verranno inviati tutti i messaggi SMS.<br/>Per aggiungere un numero, fai clic su Invio.

en: Before
it_IT: Prima

en: Before with space
it_IT: Prima con lo spazio

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Unsuccessful Cancellation Redirect URL
it_IT: URL di reindirizzamento cancellazione non riuscita

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled<br/>because of 'Minimum time required before canceling' value
it_IT: URL su cui verrà reindirizzato l'utente se l'appuntamento non può essere annullato <br/> a causa di ' tempo minimo richiesto prima di annullare' value

en: Successful Cancellation Redirect URL
it_IT: URL di reindirizzamento di annullamento con esito positivo

en: Please enter URL
it_IT: Inserire l'URL

en: CodeCanyon Purchase Code
it_IT: Codice Acquisto CodeCanyon

en: Comma-Dot
it_IT: Punto e virgola

en: Company
it_IT: Azienda

en: Company Settings
it_IT: Impostazioni Azienda

en: Use these settings to set up picture, name, address, phone and website of your company
it_IT: Utilizzare queste impostazioni per impostare l'immagine, il nome, l'indirizzo, il telefono e il sito Web della società

en: Coupons
it_IT: Coupon

en: Enable Google Meet
it_IT: Abilita  Google Meet

en: Enable this option if you want to include Google Meet in your event.
it_IT: Abilita questa opzione se desideri includere Google Meet nel tuo evento.

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Add/edit custom fields
it_IT: Aggiungi/modifica campi personalizzati

en: Enable this option if you want your employees to see<br/>in the event customers that attend the appointment.
it_IT: Attivare questa opzione se si desidera che gli specialisti vedano <br/> gli appuntamenti dei clienti.

en: Employee Panel Page URL
it_IT: URL pagina del pannello operatori

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications.<br/>Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
it_IT: Inserisci qui l'URL della pagina con lo shortcode [ameliacustomerpanel] se vuoi inviarlo ai tuoi clienti nelle notifiche.<br/>Assicurati di aggiungere anche il segnaposto nella notifica in modo che l'URL possa essere inviato.

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: 1 day
it_IT: 1 giorno

en: 2 days
it_IT: 2 giorni

en: 3 days
it_IT: 3 giorni

en: 4 days
it_IT: 4 giorni

en: 5 days
it_IT: 5 giorni

en: 6 days
it_IT: 6 giorni

en: Days Off Settings
it_IT: Giorni non lavorativi impostazioni

en: Use these settings to set company working hours and days off which will be applied for every employee
it_IT: Utilizzare queste impostazioni per impostare l'orario di lavoro aziendale e i giorni di riposo che saranno applicati per ogni dipendente

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Default Appointment Status
it_IT: Status appuntamento predefinito

en: All appointments will be scheduled with the<br/>status you choose here.
it_IT: Tutti gli appuntamenti saranno programmati con lo<br/>stato che scegliete qui.

en: Default items per page
it_IT: Voci predefinite per pagina

en: Default page on back-end
it_IT: Pagina predefinita sul back-end

en: Default Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento predefinito

en: Default phone country code
it_IT: Codice telefonico paese predefinito

en: Default Time Slot Step
it_IT: Tempo predefinito slot temporale

en: The Time Slot Step you define here will be applied<br/>for all time slots in the plugin.
it_IT: Il tempo predefinito dello slot temporale verrà applicato <br/> per tutti gli slot temporali nel plugin.

en: Description for Mollie
it_IT: Descrizione per Mollie

en: Description for PayPal
it_IT: Descrizione per PayPal

en: Description for Stripe
it_IT: Descrizione per Stripe

en: Description for WooCommerce
it_IT: Descrizione per WooCommerce

en: Dot-Comma
it_IT: Punto e virgola

en: Disable this option if you want to translate these<br/>strings using the third party translation plugin.
it_IT: Disattivare questa opzione se si desidera tradurre queste<br/>stringhe utilizzando il plugin di traduzione di terze parti.

en: Enable Employee Panel
it_IT: Abilita pannello Operatori

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://)
it_IT: Inserire un URL valido con protocollo (http:// o https://)

en: Envato API
it_IT: API Envato

en: Event Description
it_IT: Descrizione Evento

en: Description of the event that will be displayed in the Google Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
it_IT: Descrizione dell'evento che verrà visualizzato nel Calendario di Google.<br/>Potete trovare i segnaposto disponibili nella pagina delle notifiche.

en: Description of the event that will be displayed in the Outlook Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
it_IT: Descrizione dell'evento che verrà visualizzato nel Calendario Outlook.<br/>Potete trovare i segnaposto disponibili nella pagina delle notifiche.

en: Event Title and Description
it_IT: Titolo e descrizione dell'evento

en: Event Title
it_IT: Titolo evento

en: Title of the event that will be displayed in the Google Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
it_IT: Titolo dell'evento che verrà visualizzato nel Calendario di Google.<br/>Potete trovare i segnaposto disponibili nella pagina delle notifiche.

en: Title of the meeting that will be displayed in the Zoom.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
it_IT: Titolo della riunione che verrà visualizzato nello zoom.<br/>I segnaposto disponibili sono disponibili nella pagina Notifiche.

en: Meeting Agenda
it_IT: Argomenti

en: Agenda of the meeting that will be displayed in the Zoom.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
it_IT: Agenda della riunione che verrà visualizzata nello zoom.<br/>I segnaposto disponibili sono disponibili nella pagina Notifiche.

en: General
it_IT: Generale

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Use these settings to define plugin general settings and default settings for your services and appointments
it_IT: Utilizzare queste impostazioni per definire le impostazioni generali del plugin e le impostazioni predefinite per i servizi e gli appuntamenti

en: Google Map API Key
it_IT: Chiave API Google Map

en: Add Google Map API Key to show Google static map on<br/>"Locations" page.
it_IT: Aggiungi la chiave API di Google Map per mostrare la mappa statica di Google nella pagina<br/>"Luoghi".

en: Google Calendar Settings
it_IT: Impostazioni Google Calendar

en: Allow synchronizing employee's calendar with Google Calendar for smoother personal scheduling
it_IT: Consentire la sincronizzazione del calendario dei consulenti con Google Calendar per una più agevole programmazione personale

en: Client ID
it_IT: ID Cliente

en: Click here to see how to obtain<br/>Google Client ID and Secret
it_IT: Clicca qui per vedere come ottenere<br/>Google ID e Secret Cliente

en: Click here to see how to obtain<br/>Outlook Application (client) ID and Secret
it_IT: Clicca qui per vedere come ottenere<br/>Outlook ID e Secret Cliente

en: Please fill out this field.
it_IT: Perfavore compila questo campo.

en: Category
it_IT: Categoria

en: Action
it_IT: Azione

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Value
it_IT: Valore

en: Are you sure you want to delete this Event
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo evento

en: Redirect URI
it_IT: URI Reindirizzamento

en: This is the path in your application that users are redirected to after<br/>they have authenticated with Google. Add this URI in your Google<br/>project credentials under "Authorized redirect URIs".
it_IT: Questo è il percorso nell'applicazione a cui gli utenti vengono reindirizzati dopo che<br>si sono autenticati con Google. Aggiungi questo URI nel tuo account Google<br>credenziali del progetto in "URI di reindirizzamento autorizzati".

en: Client Key
it_IT: Chiave cliente

en: Click here to see how to obtain<br/>Zoom API Key and Secret
it_IT: Clicca qui per vedere come ottenere<br/>Chiave e segreto DELL'API di zoom

en: Integrations
it_IT: Integrazioni

en: Manage Google Calendar Integration, Outlook Calendar Integration, Zoom Integration and Web Hooks
it_IT: Gestisci l'integrazione con Google Calendar, l'integrazione con il calendario di Outlook, l'integrazione con Zoom e Web Hooks

en: 1h
it_IT: 1 ora

en: 10h
it_IT: 10 ore

en: 11h
it_IT: 11 ore

en: 12h
it_IT: 12 ore

en: 1h 30min
it_IT: 1 ora 30min

en: 2h
it_IT: 2 ore

en: 3h
it_IT: 3 ore

en: 4h
it_IT: 4 ore

en: 6h
it_IT: 6 ore

en: 8h
it_IT: 8 ore

en: 9h
it_IT: 9 ore

en: Identify country code by user's IP address
it_IT: Identificare il codice paese in base all'indirizzo IP dell'utente

en: Insert Pending Appointments
it_IT: Inserisci appuntamenti in sospeso

en: Enable this option if you want your employees to see<br/>appointments with pending status in their calendar.
it_IT: Attivare questa opzione se si desidera che gli specialisti visualizzino <br/> gli appuntamenti in sospeso nel calendario.

en: Create Meetings For Pending Appointments
it_IT: Creazione di riunioni per appuntamenti in sospeso

en: Enable this option if you want to create zoom meetings for appointments with pending status.
it_IT: Attivare questa opzione se si desidera creare riunioni di zoom per gli appuntamenti con stato in sospeso.

en: Check customer's name for existing email when booking
it_IT: Controlla il nome del cliente per verificare che l'email sia già esistente al momento della prenotazione

en: Enable this option if you don't want to allow "existing customer"<br/>to use different first and last name when booking.
it_IT: Attivare questa opzione se non si desidera consentire al “cliente esistente"<br>di utilizzare nome e cognome diversi al momento della prenotazione.

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Labels Settings
it_IT: Impostazioni etichette

en: Use these settings to change labels on frontend pages
it_IT: Utilizzare queste impostazioni per modificare le etichette nelle pagine frontend

en: Use these settings to register URLs to which booking information will be sent when booking action occurs.
it_IT: Utilizzare queste impostazioni per registrare gli URL a cui verranno inviate le informazioni di prenotazione al momento della prenotazione.

en: Limit Number of Fetched Events
it_IT: Limite numero di eventi recuperati

en: Live Client ID
it_IT: ID Cliente Live

en: Mail Service
it_IT: Servizio di posta

en: Mailgun API Key
it_IT: Chiave API Mailgun

en: Please enter Mailgun API key
it_IT: Si prega di inserire la chiave API Mailgun

en: Mailgun Domain
it_IT: Dominio Mailgun

en: Please enter Mailgun Domain
it_IT: Si prega di inserire Mailgun Domain

en: Manage languages
it_IT: Gestisci le lingue

en: Minimum time required before booking
it_IT: Tempo minimo necessario prima della prenotazione

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to book the appointment.
it_IT: Impostare l'ora prima dell'appuntamento in cui i clienti<br/>non saranno in grado di prenotare l'appuntamento.

en: Minimum time required before canceling
it_IT: Tempo minimo richiesto prima della cancellazione

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
it_IT: Imposta l'ora prima dell'appuntamento in cui i clienti <br/> non saranno in grado di annullare l'appuntamento.

en: Minimum time required before rescheduling
it_IT: Tempo minimo necessario prima della riprogrammazione

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to reschedule the appointment.
it_IT: Imposta l'ora prima dell'appuntamento in cui i clienti<br/>non saranno in grado di riprogrammare l'appuntamento.

en: 3 months
it_IT: 3 mesi

en: 6 months
it_IT: 6 mesi

en: Notification Settings
it_IT: Impostazioni delle notifiche

en: Use these settings to set your mail settings which will be used to notify your customers and employees
it_IT: Utilizzare queste impostazioni per impostare le impostazioni di posta che verranno utilizzate per informare i clienti e i dipendenti

en: Notify the customer(s) by default
it_IT: Notificare il/i cliente/i per impostazione predefinita

en: Maximum Number Of Events Returned
it_IT: Numero massimo di eventi restituiti

en: Maximum number of events returned on one result page.<br/>It is recommended to use smaller number of returned<br/>events if your server performance is not so good.
it_IT: Numero massimo di eventi restituiti in una pagina di risultati.<br>Si consiglia di utilizzare un numero minore di<br>eventi se le prestazioni del server non sono elevate.

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Payments Settings
it_IT: Impostazioni Pagamenti

en: Use these settings to set price format, payment method and coupons that will be used in all bookings
it_IT: Utilizza queste impostazioni per impostare il formato del prezzo, il metodo di pagamento e i coupon che verranno utilizzati in tutte le prenotazioni

en: PayPal
it_IT: Paypal

en: Please enter live ClientId
it_IT: Si prega di inserire Live ClientID

en: Please enter live Secret
it_IT: Si prega di inserire Live Secret

en: PayPal Service
it_IT: Servizio PayPal

en: Please enter test ClientId
it_IT: Si prega di inserire test ClientID

en: Please enter test Secret
it_IT: Si prega di inserire test Secret

en: Period available for booking in advance
it_IT: Periodo disponibile per la prenotazione in anticipo

en: Set how far customers can book.
it_IT: Impostare da quanto lontano i clienti possono prenotare.

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate Amelia.
it_IT: Per ricevere gli aggiornamenti automatici è necessaria l'attivazione della licenza. Si prega di visitare %s per attivare Amelia.

en: Price Number Of Decimals
it_IT: Prezzo numero dei decimali

en: Price Separator
it_IT: Separatore del prezzo

en: Price Symbol Position
it_IT: Poizione del simbolo del prezzo

en: Purchase code
it_IT: Codice di acquisto

en: Enable this option if you want to add Google reCAPTCHA on the front-end booking forms
it_IT: Abilita questa opzione se desideri aggiungere Google reCAPTCHA ai moduli di prenotazione front-end

en: If you enable this option Google reCAPTCHA will stay visible in the bottom right corner<br>but the plugin will check the user automatically, without the need to mark the checkbox.
it_IT: Se abiliti questa opzione Google reCAPTCHA rimarrà visibile nell'angolo in basso a destra<br>ma il plug-in verificherà l'utente automaticamente, senza la necessità di contrassegnare la casella di controllo.

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
it_IT: Il cliente verrà reindirizzato a questo URL una volta fissato l'appuntamento.

en: Remove Google Calendar Busy Slots
it_IT: Rimuovere gli slot occupati di Google Calendar

en: Enable this option if you want to remove busy slots in<br/>Google Calendar from Employee's working schedule.
it_IT: Attivare questa opzione se si desidera rimuovere gli slot occupati in<br/>Google Calendar dall'orario di lavoro dei consulenti.

en: Placeholders for package appointments that will be sent in email.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
it_IT: Segnaposto (Placeholders ) per gli appuntamenti del pacchetto che verranno inviati tramite e-mail.<br/>Puoi trovare i segnaposto disponibili nella pagina Notifiche.

en: Require password for login
it_IT: Richiedi password per l'accesso

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
it_IT: Se si disabilita questa opzione, i clienti potranno accedere al pannello clienti con il collegamento inviato al proprio account di posta elettronica.

en: Set email as a mandatory field
it_IT: Imposta l'email come campo obbligatorio

en: Set a phone number as a mandatory field
it_IT: Impostare un numero di telefono come campo obbligatorio

en: Rest App Secret
it_IT: Rest App  Secret

en: Roles Settings
it_IT: Impostazioni delle funzioni/ruolo

en: Use these settings to define settings that will be applied for the specific Amelia roles
it_IT: Utilizzare queste impostazioni per definire le impostazioni che verranno applicate per i ruoli specifici di Amelia

en: Sandbox Mode
it_IT: Modalità Sandbox

en: Please select option
it_IT: Si prega di selezionare l'opzione

en: Send Event Invitation Email
it_IT: Invia l'invito dell'evento email

en: Enable this option if you want your customers to<br/>receive an email about the event.
it_IT: Abilita questa opzione se desideri che i tuoi clienti <br/> ricevano un'e-mail sull’evento.

en: Send ics file in the notifications
it_IT: Invia il file ics nelle notifiche

en: Enable this option if you want to send ics file in email after booking.
it_IT: Abilita questa opzione se desideri inviare il file ics tramite e-mail dopo la prenotazione.

en: Sender Email
it_IT: Mittente

en: Please enter sender email
it_IT: Si prega di inserire email mittente

en: Sender Name
it_IT: Nome mittente

en: Please enter sender name
it_IT: Immettere il nome del mittente

en: Use service duration for booking a time slot
it_IT: Utilizzare la durata del servizio per prenotare una fascia oraria

en: Enable this option if you want to make time slot step<br/>the same as service duration in the booking process
it_IT: Attivare questa opzione se si desidera che la fascia oraria sia<br/>uguale alla durata del servizio nel processo di prenotazione

en: Set MetaData and Description
it_IT: Imposta MetaData e Descrizione

en: Set Ics File Description
it_IT: Imposta la descrizione del File Ics

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: settings
it_IT: impostazioni

en: Allow customers to see other attendees
it_IT: Consentire ai clienti di vedere altri partecipanti

en: Enable this option if you want your customers to see<br/>all attendees in the appointment in their google calendar.
it_IT: Attivare questa opzione se si desidera che i clienti vedano<br/>tutti i partecipanti all'appuntamento nel loro calendario di google.

en: Show booking slots in client time zone
it_IT: Mostra slot di prenotazione nella fascia oraria del cliente

en: Enable this option if you want to show booking slots<br/>in client time zone.
it_IT: Attivare questa opzione se si desidera visualizzare gli slot di prenotazione<br>nella fascia oraria del cliente.

en: Please enter SMTP host
it_IT: Si prega di inserire host SMTP

en: SMTP Password
it_IT: Password SMTP

en: Please enter SMTP password
it_IT: Si prega di inserire la password SMTP

en: SMTP Port
it_IT: Porta SMTP

en: Please enter SMTP port
it_IT: Si prega di inserire la porta SMTP

en: SMTP Secure
it_IT: Protezione SMTP

en: SMTP Username
it_IT: Nome utente SMTP

en: Please enter SMTP username
it_IT: Si prega di inserire il nome utente SMTP

en: Space-Comma
it_IT: Spazio-virgola

en: Space-Dot
it_IT: Spazio-punto

en: Please enter live publishable key
it_IT: Si prega di inserire la chiave pubblicabile Live

en: Please enter live secret key
it_IT: Si prega di inserire Live chiave segreta

en: Stripe Service
it_IT: Servizio Stripe

en: SSL (HTTPS) is not enabled. You will not be able to process live Stripe transactions until SSL is enabled.
it_IT: SSL (HTTPS) non è abilitato. Non sarà possibile elaborare le transazioni live Stripe fino a quando SSL non sarà abilitato.

en: Please enter test publishable key
it_IT: Immettere la chiave di test pubblicabile

en: Please enter test secret key
it_IT: Inserisci chiave segreta di prova

en: Template for Event Title
it_IT: Modello per il titolo dell'evento

en: Test Client ID
it_IT: Test ID cliente

en: Test Mode
it_IT: Modalità di Test

en: Test Publishable Key
it_IT: Chiave Pubblica di TEST

en: Test Secret
it_IT: Test Segreto

en: Load Page
it_IT: Carica Pagina

en: Select Category
it_IT: Seleziona Categoria

en: Select Service
it_IT: Seleziona Servizio

en: Select Employee
it_IT: Seleziona uno specialista HKC

en: Select Location
it_IT: Seleziona Posizione

en: Select Package
it_IT: Seleziona Pacchetto

en: Select Event
it_IT: Seleziona Evento

en: Complete Booking With Payment
it_IT: Completa la Prenotazione con il Pagamento

en: Complete Booking Without Payment
it_IT: Completa la Prenotazione senza pagamento

en: Show Checkout Form
it_IT: Mostra modulo di pagamento

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
it_IT: Impossibile disattivare il plugin. Si prega di riprovare più tardi.

en: Update for all
it_IT: Aggiornamento per tutti

en: Attachment upload path
it_IT: Percorso di caricamento degli allegati

en: If you leave this field empty, all attachments will be uploaded into the Wordpress uploads folder.
it_IT: Se si lascia vuoto questo campo, tutti gli allegati verranno caricati nella cartella di caricamento di WordPress.

en: View Activation Settings
it_IT: Visualizzare le impostazioni di attivazione

en: View Appointments Settings
it_IT: Visualizzare le impostazioni degli appuntamenti

en: View Company Settings
it_IT: Visualizza impostazioni aziendali

en: View Working Hours & Days Off Settings
it_IT: Visualizza le impostazioni relative alle ore lavorative e ai giorni di riposo

en: View General Settings
it_IT: Visualizza impostazioni generali

en: View Google Calendar Settings
it_IT: Visualizzare le impostazioni di Google Calendar

en: View Integrations Settings
it_IT: Visualizzare le impostazioni delle integrazioni

en: View Labels Settings
it_IT: Visualizza le impostazioni delle etichette

en: View Notifications Settings
it_IT: Visualizzare le impostazioni delle notifiche

en: View Payments Settings
it_IT: Visualizza le impostazioni dei pagamenti

en: View Roles Settings
it_IT: Visualizza le impostazioni dei ruoli

en: View Web Hooks Settings
it_IT: Visualizzare le impostazioni dei Web Hook

en: Enable integration with WooCommerce
it_IT: Consentire l'integrazione con BLS-ECommerce

en: Select WooCommerce product
it_IT: Seleziona il prodotto BLS-ECommerce

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
it_IT: Qui è possibile scegliere il prodotto che verrà utilizzato per l'integrazione con BLS-ECommerce.

en: Redirect page
it_IT: Reindirizza alla Pagina

en: Are you sure you want to delete this rule
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa regola

en: Pending Payment
it_IT: Pagamento in attesa

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Website
it_IT: Sito web

en: Web Hooks Settings
it_IT: Impostazioni Web Hooks

en: Are you sure you want to delete this web hook
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo Web Hook

en: Please select action
it_IT: Si prega di selezionare l'azione

en: Please enter name
it_IT: Si prega di inserire il nome

en: Type
it_IT: Tipo

en: Please enter booking type
it_IT: Inserisci il tipo di prenotazione

en: Booking Completed
it_IT: Prenotazione Completata

en: Booking Rescheduled
it_IT: Prenotazione riprogrammata

en: Booking Canceled
it_IT: Prenotazione cancellata

en: Booking Status Changed
it_IT: Stato prenotazione modificato

en: 1 week
it_IT: 1 settimana

en: 2 weeks
it_IT: 2 settimane

en: 3 weeks
it_IT: 3 settimane

en: 4 weeks
it_IT: 4 settimane

en: Working Hours & Days Off
it_IT: Ore di lavoro e giorni di riposo

en: WP Mail
it_IT: WP mail

en: WP Role
it_IT: Ruolo WP

en: Accepted
it_IT: Accettato

en: Already have an account?
it_IT: Hai già un account?

en: Amelia SMS
it_IT: SMS Amelia

en: Amount:
it_IT: Importo:

en: Balance:
it_IT: Saldo:

en: Your balance has been recharged
it_IT: Il tuo saldo è stato ricaricato

en: This payment cannot be completed
it_IT: Questo pagamento non può essere completato

en: This payment cannot be completed and your account has not been charged
it_IT: Questo pagamento non può essere completato e il tuo conto non è stato addebitato

en: Carrier:
it_IT: Corriere:

en: Change Alpha Sender ID
it_IT: Cambiare l'ID del mittente alfa

en: Change Password
it_IT: Cambia Password

en: Cost:
it_IT: Costo:

en: To send this notification please add the following line in your cron
it_IT: Per inviare questa notifica si prega di aggiungere la seguente riga nel vostro cron

en: Current Password:
it_IT: Password attuale:

en: Please enter current password
it_IT: Inserire la password attuale

en: Custom Amount
it_IT: Importo personalizzato

en: Appointment Approved
it_IT: Appuntamento approvato

en: Appointment Canceled
it_IT: Appuntamento cancellato

en: Appointment Follow Up
it_IT: Follow-up appuntamento

en: Appointment Next Day Reminder
it_IT: Promemoria appuntamento del giorno prima

en: Appointment Pending
it_IT: Appuntamento in attesa di conferma

en: Appointment Rejected
it_IT: Appuntamento rifiutato

en: Appointment Rescheduled
it_IT: Appuntamento spostato (riprogrammato)

en: Birthday Greeting
it_IT: Messaggio per il Compleanno del Cliente

en: Event Booked
it_IT: Evento prenotato

en: Event Canceled By Attendee
it_IT: Evento annullato dal partecipante

en: Event Follow Up
it_IT: Follow-up evento

en: Event Next Day Reminder
it_IT: Promemoria evento giorno successivo

en: Event Canceled By Admin
it_IT: Evento annullato dall'amministratore

en: Event Rescheduled
it_IT: Evento riprogrammato

en: Other
it_IT: Altro

en: Customize SMS
it_IT: Personalizza SMS

en: Date:
it_IT: Data:

en: Dear <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Thank you for choosing our company, <br> <b>%company_name%</b>
it_IT: Gentile <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Grazie per aver scelto la nostra azienda, <br> <b>%company_name%</b>

en: Dear %customer_full_name%, 
                
    Thank you for choosing our company, 
    %company_name%
it_IT: Gentile  %customer_full_name%, 
                
    Grazie per aver scelto la nostra azienda, 
    %company_name%

en: Delivered
it_IT: Consegnato

en: Are you sure you want to delete this notification? <br> You can't undo this action
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa notifica? <br> Non puoi annullare questa azione

en: Don't have an account?
it_IT: Non hai un account?

en: Email Notifications
it_IT: Notifiche Email

en: Email Placeholders
it_IT: Segnaposto e-mail

en: This email address is already being used
it_IT: Questo indirizzo e-mail è già in uso

en: Enter number
it_IT: Inserisci il numero

en: Please enter password
it_IT: Per favore inserisci password

en: Please enter recipient email
it_IT: Si prega di inserire l'e-mail del destinatario

en: Please enter recipient phone
it_IT: Si prega di inserire il telefono del destinatario

en: Please enter a valid phone number
it_IT: Si prega di inserire un numero di telefono valido

en: Forgot Password?
it_IT: Password dimenticata?

en: You have entered an incorrect email
it_IT: Hai inserito un'e-mail errata

en: You have entered an incorrect password
it_IT: Hai inserito una password errata

en: Insert email placeholders
it_IT: Inserisci segnaposto e-mail

en: Choose one of the placeholders from the lists below, click on it to copy and then paste into the template.
it_IT: Scegli uno dei segnaposto dagli elenchi sottostanti, fai clic su di esso per copiarlo e quindi incollalo nel modello.

en: Invalid Token
it_IT: Token non valido

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Logout
it_IT: Esci

en: Message:
it_IT: Messaggio:

en: messages
it_IT: messaggi

en: New Password:
it_IT: Nuova Password:

en: Please enter new password
it_IT: Per favore, inserisci nuova password

en: There are no SMS messages...
it_IT: Non ci sono messaggi SMS...

en: Notification is enabled
it_IT: La notifica è abilitata

en: Notification name
it_IT: Nome notifica

en: Enter notification name
it_IT: Inserisci nome notifica

en: Notification has not been saved
it_IT: La notifica non è stata salvata

en: Notification has been saved
it_IT: La notifica è stata salvata

en: Notification has not been deleted
it_IT: La notifica non è stata eliminata

en: Notification has been deleted
it_IT: La notifica è stata eliminata

en: Scheduled notification
it_IT: Notifica programmata

en: Appointment status
it_IT: Stato dell'appuntamento

en: Event action
it_IT: Azione evento

en: Notification Template
it_IT: Modello di notifica

en: Notification Type
it_IT: Tipo di notifica

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Package Appointments List
it_IT: Elenco appuntamenti del pacchetto

en: Password has been changed
it_IT: La password è stata modificata

en: Password must have a length between 5 and 40 characters
it_IT: La password deve avere una lunghezza compresa tra 5 e 40 caratteri

en: Your password has been reset successfully
it_IT: La tua password è stata ripristinata correttamente

en: Password must not contain whitespace
it_IT: La password non deve contenere spazi bianchi

en: Passwords do not match
it_IT: Le password non corrispondono

en: Payment History
it_IT: Cronologia pagamenti

en: Unable to retrieve payments results
it_IT: Impossibile recuperare i risultati dei pagamenti

en: Payment ID
it_IT: ID Pagamento

en: Payment ID:
it_IT: ID Pagamento:

en: payments
it_IT: pagamenti

en: Cancel Appointment Link
it_IT: Cancella il link per l'appuntamento

en: Date of the appointment
it_IT: Data dell’appuntamento

en: Date & Time of the appointment
it_IT: Data & Ora dell’appuntamento

en: Duration of the appointment
it_IT: Durata dell’appuntamento

en: End time of the appointment
it_IT: Orario di fine appuntamento

en: Id of the appointment
it_IT: Id dell’appuntamento

en: Appointment notes
it_IT: Annotazioni dell'appuntamento

en: Appointment price
it_IT: Prezzo dell'appuntamento

en: Appointment deposit
it_IT: Deposito Appuntamento

en: Status of the appointment
it_IT: Stato dell’appuntamento

en: Start time of the appointment
it_IT: Ora di inizio dell'appuntamento

en: Attendee code
it_IT: Codice partecipante

en: Booked Customer (full name, email, phone)
it_IT: Cliente prenotato (nome completo, e-mail, telefono)

en: Number of persons
it_IT: Numero di persone

en: Category name
it_IT: Nome Categoria

en: Company address
it_IT: Indirizzo azienda

en: Company name
it_IT: Nome Azienda

en: Company phone
it_IT: Telefono aziendale

en: Company website
it_IT: Sito Web Azienda

en: Used Coupon
it_IT: Coupon usato

en: Customer Panel Access Link
it_IT: Collegamento di accesso al pannello Clienti

en: Customer email
it_IT: Email del cliente

en: Customer first name
it_IT: Nome cliente

en: Customer full name
it_IT: Nome e cognome del cliente

en: Customer last name
it_IT: Cognome del cliente

en: Customer note
it_IT: Nota del cliente

en: Customer phone
it_IT: Telefono cliente

en: Employee email
it_IT: Email del consulente

en: Employee first name
it_IT: Nome del consulente

en: Employee full name
it_IT: Nome e cognome del consulente

en: Employee last name
it_IT: Cognome del consulente

en: Employee name, email & phone
it_IT: Nome del consulente, e-mail e telefono

en: Employee note
it_IT: Nota del consulente

en: Employee phone
it_IT: Telefono del consulente

en: Employee photo
it_IT: Foto dello Specialista HKC

en: Cancel Event Link
it_IT: Annulla il link all'evento

en: Event description
it_IT: Descrizione del servizio

en: End date of the event
it_IT: Data di fine dell'evento

en: End date & time of the event
it_IT: Data di fine e ora dell'evento

en: End time of the event
it_IT: Ora di fine dell'evento

en: Event name
it_IT: Nome servizio

en: Date period of the event
it_IT: Periodo di data dell'evento

en: Date & Time period of the event
it_IT: Data e ora dell'evento

en: Event price
it_IT: Prezzo dell'evento

en: Event deposit
it_IT: Deposito Evento

en: Start date of the event
it_IT: Data di inizio dell'evento

en: Start date & time of the event
it_IT: Data di inizio e ora dell'evento

en: Start time of the event
it_IT: Ora di inizio dell'evento

en: Selected extras
it_IT: Selezionare extra

en: Location address
it_IT: Indirizzo del luogo

en: Location description
it_IT: Descrizione del luogo

en: Location name
it_IT: Nome del luogo

en: Location phone
it_IT: Telefono della sede

en: Package appointments details
it_IT: Dettagli sugli appuntamenti del pacchetto

en: Package name
it_IT: Nome Pacchetto

en: Package description
it_IT: Descrizione Pacchetto

en: Package duration
it_IT: Durata del pacchetto

en: Package deposit
it_IT: Deposito pacchetto

en: Payment price
it_IT: Prezzo pagamento

en: Service or Event description
it_IT: Descrizione del servizio o dell'evento

en: Service or Event name
it_IT: Nome del servizio o dell'evento

en: Service description
it_IT: Descrizione del servizio

en: Service duration
it_IT: Durata del servizio

en: Service name
it_IT: Nome del servizio

en: Service price
it_IT: Prezzo del servizio

en: Time Zone
it_IT: Fuso Orario

en: Zoom Start Meeting (Hosts) Link
it_IT: Collegamento Avvia riunione (ospitanti) zoom

en: Date periods of the event with Zoom start links
it_IT: Periodi di data dell'evento con i collegamenti di avvio dello zoom

en: Date & Time periods of the event with Zoom start links
it_IT: Date e ora periodi dell'evento con i link di avvio dello zoom

en: Zoom Join Meeting (Participants) Link
it_IT: Collegamento Partecipa alla riunione (partecipanti)

en: Date periods of the event with Zoom join links
it_IT: Periodi di data dell'evento con i link di partecipazione zoom

en: Date & Time periods of the event with Zoom join links
it_IT: Date e ora periodi dell'evento con i link di partecipazione zoom

en: Phone:
it_IT: Telefono:

en: Prepared
it_IT: Pronto

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Pricing
it_IT: Prezzi

en: Unable to retrieve pricing
it_IT: Impossibile recuperare i prezzi

en: Employee Panel Access
it_IT: Accesso al Pannello Operatori

en: Employee Panel Recovery
it_IT: Recupero Pannello Operatori

en: Queued
it_IT: In coda

en: Please enter new password again
it_IT: Inserisci di nuovo la nuova password

en: Recharge
it_IT: Ricaricare

en: Recharge Balance
it_IT: Ricarica il Bilancio

en: Recharge Custom Amount
it_IT: Ricarica Importo Personalizzato

en: Recipient Email
it_IT: Email del Destinatario

en: Recipient Phone
it_IT: Telefono del destinatario

en: Recipients
it_IT: Destinatari

en: Account recovery email has been sent
it_IT: L'e-mail di recupero dell'account è stata inviata

en: Once set, this placeholder applies to all types of notifications where it is added
it_IT: Una volta impostato, questo segnaposto si applica a tutti i tipi di notifiche in cui è stato aggiunto

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Requires Scheduling Setup
it_IT: Richiede l'impostazione della programmazione

en: Reset Password
it_IT: Reimposta Password

en: Re-type New Password:
it_IT: Conferma la nuova password:

en: On the same day
it_IT: Lo stesso giorno

en: Scheduled After Appointment
it_IT: Pianificato dopo l'appuntamento

en: Scheduled For Before Appointment
it_IT: Programmato per l'appuntamento precedente

en: Scheduled For
it_IT: Pianificata per

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: Segments:
it_IT: Descrizioni:

en: Please select email template
it_IT: Seleziona un template email

en: Send
it_IT: Invia

en: Send only this notification
it_IT: Invia solo questa notifica

en: If this is selected the default notification will not be sent for the selected services
it_IT: Se questa opzione è selezionata, la notifica predefinita non verrà inviata per i servizi selezionati

en: If this is selected the default notification will not be sent for the selected events
it_IT: Se questa opzione è selezionata, la notifica predefinita non verrà inviata per gli eventi selezionati

en: Send Recovery Email
it_IT: Invia e-mail di recupero

en: Send Test Email
it_IT: Invia un'email di test

en: Send Test SMS
it_IT: Abilita la modalità Test

en: Alpha Sender ID:
it_IT: ID mittente alfa:

en: Special characters are not allowed
it_IT: Non sono ammessi caratteri speciali

en: Sender ID supports up to 11 characters
it_IT: L'ID mittente supporta fino a 11 caratteri

en: Your ID must include at least one letter
it_IT: Il tuo documento d'identità deve contenere almeno una lettera

en: Alpha Sender ID can't be empty
it_IT: Alpha Sender ID non può essere vuoto

en: Alpha Sender ID has been saved
it_IT: Alpha Sender ID è stato salvato

en: Sent
it_IT: Inviato

en: </> Show Email Placeholders
it_IT: </> Mostra segnaposto e-mail

en: </> Show SMS Placeholders
it_IT: </> Mostra segnaposto SMS

en: Sign In
it_IT: Accedi

en: Sign Up
it_IT: Registrati

en: SMS History
it_IT: Storico degli SMS

en: SMS Notifications
it_IT: Notifiche SMS

en: SMS Placeholders
it_IT: Segnaposto SMS

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Email has not been sent
it_IT: L’email non è stata inviata

en: Email has been sent
it_IT: L'email è stata inviata

en: To be able to send test SMS please recharge your balance.
it_IT: Per poter inviare SMS di prova si prega di ricaricare il saldo.

en: Text:
it_IT: Testo:

en: Time
it_IT: Orario

en: Time:
it_IT: Ora:

en: To Customer
it_IT: Al cliente

en: To Employee
it_IT: Allo Specialista

en: Token has been expired
it_IT: Il token è scaduto

en: Type:
it_IT: Tipo:

en: Undelivered
it_IT: Non recapitato

en: User:
it_IT: Utente:

en: User Profile
it_IT: Profilo utente

en: View Message
it_IT: Vedi Messaggio

en: View Profile
it_IT: Vedi Profilo

en: # of appointments
it_IT: nr di appuntamenti

en: Sum of payments
it_IT: Somma dei pagamenti

en: # of Hours in appointment
it_IT: Numero di ore totali appuntamento

en: % of load
it_IT: % di carico

en: Approved Appointments
it_IT: Appuntamenti approvati

en: Indicates the number of approved appointments<br/>for a chosen date range.
it_IT: Indica il numero di appuntamenti approvati<br/>in un dato periodo.

en: Average Bookings
it_IT: Media consulenze

en: Shows the average number of bookings per day<br/>for the selected date range.
it_IT: Mostra il numero medio di consulenze per giorno<br/>in un dato periodo di tempo.

en: Interests / Conversions
it_IT: Interessi / Conversioni

en: Shows the number of views for the employee/service/location<br/>vs. the number of times they were booked during<br/>the selected date range.
it_IT: Mostra il numero di visualizzazioni per lo specialista/servizio/percorso <br/> rispetto al numero di volte in cui sono stati prenotati durante <br/> l'intervallo di date selezionato.

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
it_IT: Indica il numero di clienti nuovi e non<br>per l'intervallo di date selezionato.

en: New
it_IT: Nuovo

en: There are no appointments for today
it_IT: Non ci sono consulenze oggi

en: You don't have any upcoming appointments yet
it_IT: Non hai nessuna prenotazione imminente

en: Pending Appointments
it_IT: Appuntamenti in sospeso

en: Shows the number of pending appointments<br/>in the selected date range.
it_IT: Mostra il numero di appuntamenti<br/>in sospeso nell'intervallo di date selezionato.

en: Percentage of Load
it_IT: Percentuale di carico

en: Indicates the percentage of occupied time against available time for appointments<br/>in the chosen date range.
it_IT: Indica la percentuale di tempo occupato rispetto al tempo disponibile per gli appuntamenti<br/>nell'intervallo di date scelto.

en: Returning
it_IT: Ritorno

en: Revenue
it_IT: Ricavi

en: Shows the total income for paid appointments<br/>in the chosen date range.
it_IT: Mostra il reddito totale per gli appuntamenti pagati<br/>nell'intervallo di date scelto.

en: Today's appointments
it_IT: Gli appuntamenti di oggi

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: Hello
it_IT: Ciao

en: You have
it_IT: Hai

en: and
it_IT: e

en: for today
it_IT: per oggi

en: Upcoming appointments
it_IT: Prossimi appuntamenti

en: No hosting, installation or configuration needed, website builder included!
it_IT: Nessun hosting, installazione o configurazione necessaria, website builder  incluso!

en: Don't show again
it_IT: Non mostrare più

en: Learn More
it_IT: Per saperne di più

en: Add Break
it_IT: Aggiungi una pausa lavorativa

en: Add Day Off
it_IT: Aggiungi un giorno di chiusura

en: Enter holiday or day off name
it_IT: Inserisci il nome della vacanza o del giorno di chiusura

en: Add Period
it_IT: Aggiungi periodo

en: Add Special Day
it_IT: Aggiungi/modifica giorno speciale

en: Apply to All Days
it_IT: Applica a tutti i giorni

en: Breaks
it_IT: Pause

en: Company Days off
it_IT: Giorni aziendali non lavorativi

en: Company Days Off Settings
it_IT: Giorni aziendali non lavorativi impostazioni

en: Company Working Hours Settings
it_IT: Impostazioni degli orari di apertura al pubblico

en: You will change working hours setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
it_IT: Modificherai l'impostazione dell'orario di lavoro che viene impostato anche per ogni dipendente separatamente. Vuoi aggiornarlo per tutti i dipendenti?

en: Day Off name
it_IT: Giorno di riposo nome

en: Days Off
it_IT: Giorni di ferie

en: Repeat Yearly
it_IT: Ripeti annualmente

en: Edit Company Days off
it_IT: Modifica i  giorni di chiusura

en: Employee Days off
it_IT: Giorni di ferie degli Specialisti

en: Once Off
it_IT: Una volta spento

en: Save Special Day
it_IT: Salva il giorno speciale

en: Set Break Time
it_IT: Impostare il tempo di pausa

en: Set Work Time
it_IT: Impostare il tempo di lavoro

en: Please enter end time
it_IT: Inserisci l'ora di fine

en: Please enter start time
it_IT: Inserisci l'ora di inizio

en: Work Hours
it_IT: Orario Apertura

en: Break Hours
it_IT: Orari Pausa

en: Working Hours & Days Off Settings
it_IT: Orario di lavoro e giorni di chiusura - impostazioni

en: Please Wait
it_IT: Si prega di attendere

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Show
it_IT: Mostra

en: Visible
it_IT: Visibile

en: Add Location
it_IT: Aggiungi Località

en: Start by clicking the Add Location button
it_IT: Inizia facendo clic sul pulsante Aggiungi posizione

en: Are you sure you want to delete this location?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo luogo?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo luogo?

en: Are you sure you want to hide this location?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo luogo?

en: Are you sure you want to show this location?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo luogo?

en: Edit Location
it_IT: Modifica località

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Location Address
it_IT: Indirizzo località

en: Location has been deleted
it_IT: Il luogo è stato eliminato

en: Your Location is hidden
it_IT: Il tuo luogo è stato nascosto

en: Location has been saved
it_IT: Il tuo luogo è stato salvato

en: Your Location is visible
it_IT: La tua posizione è visibile

en: locations
it_IT: località

en: Search Locations...
it_IT: Cerca posizioni...

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: Map
it_IT: Mappa

en: New Location
it_IT: Nuova località

en: You don't have any locations here yet...
it_IT: Non hai ancora nessun luogo qui...

en: Pin Icon
it_IT: Pin icon

en: Add Category
it_IT: Aggiungi categoria

en: Add Extra
it_IT: Aggiungi Extra

en: Add Image
it_IT: Aggiungi immagine

en: Add Service
it_IT: Aggiungi servizio

en: Available Images
it_IT: Immagini disponibili

en: Show "Bringing anyone with you" option
it_IT: Visualizza l'opzione "portare chiunque con te"

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Category has been deleted
it_IT: La categoria è stata cancellata

en: Unable to save category
it_IT: Impossibile salvare la categoria

en: Start by clicking the Add Category button
it_IT: Inizia facendo clic sul pulsante Aggiungi categoria

en: Start by clicking the Add Package button
it_IT: Inizia facendo clic sul pulsante Aggiungi Pacchetto

en: Start by clicking the Add Service button
it_IT: Inizia facendo clic sul pulsante Aggiungi servizio

en: Are you sure you want to delete this service?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo servizio?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo servizio?

en: You will change a setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
it_IT: Si cambierà un'impostazione che viene impostata anche per ogni dipendente separatamente. Vuoi aggiornarlo per tutti gli specialisti?

en: Are you sure you want to hide this service?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo servizio?

en: Are you sure you want to show this service?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo servizio?

en: Are you sure you want to delete this package?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo pacchetto?

en: Are you sure you want to duplicate this package?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo pacchetto?

en: Are you sure you want to hide this package?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo pacchetto?

en: Are you sure you want to show this package?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo pacchetto?

en: Are you sure you want to delete this category
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa categoria

en: Are you sure you want to delete this extra
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo extra

en: Edit Package
it_IT: Modifica Pacchetto

en: Edit Service
it_IT: Modifica Servizio

en: Please enter extra name
it_IT: Si prega di inserire nome extra

en: Please enter extra price
it_IT: Si prega di inserire prezzo extra

en: Price must be non-negative number
it_IT: Il prezzo deve essere un numero non negativo

en: Please enter price
it_IT: Si prega di inserire prezzo

en: Unable to delete extra
it_IT: Impossibile eliminare extra

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Hex
it_IT: Esadecimale

en: Maximum Capacity
it_IT: Capacità massima

en: Here you can set the maximum number of persons<br/>per one appointment.
it_IT: Qui è possibile impostare il numero massimo di persone <br/> per un appuntamento.

en: Maximum Quantity
it_IT: Quantità Massima

en: Minimum Capacity
it_IT: Capacità minima

en: Here you can set the minimum number of persons<br/>per one booking of this service.
it_IT: Qui è possibile impostare il numero minimo di persone <br/> per una prenotazione di questo servizio.

en: The price will multiply by the number of people
it_IT: Il prezzo si moltiplicherà per il numero di persone

en:  If you disable this option the price will be the same<br/>regardless of how many customers book in the group appointment.
it_IT: Se si disattiva questa opzione, il prezzo sarà lo stesso<br>indipendentemente dal numero di clienti che prenotano nell'appuntamento di gruppo.

en: New Category
it_IT: Nuova Categoria

en: New Service
it_IT: Nuovo Servizio

en: You don't have any categories here yet...
it_IT: Non hai ancora nessuna categoria qui...

en: Book Appointment
it_IT: Prenota appuntamento

en: Calculated price
it_IT: Prezzo calcolato

en: Custom price
it_IT: Prezzo personalizzato

en: Number of appointments
it_IT: Numero di appuntamenti

en: Please select category
it_IT: Selezionare la categoria

en: Please select duration
it_IT: Seleziona la durata

en: Please select select at least one employee
it_IT: Seleziona almeno uno dei consulenti

en: Buffer Time After
it_IT: Tempo di attesa dopo

en: Time after the appointment (rest, clean up, etc.),<br/>when another booking for same service and<br/>employee cannot be made.
it_IT: Tempo dopo l'appuntamento (riposo, pulizia, ecc.), <br/> quando un'altra prenotazione per lo stesso servizio e <br/> specialista non può essere presa in carico.

en: Buffer Time Before
it_IT: Tempo di attesa prima

en: Time needed to prepare for the appointment, when<br/>another booking for same service and employee<br/>cannot be made.
it_IT: Il tempo necessario per prepararsi per l'appuntamento, quando <br/> un'altra prenotazione per lo stesso servizio e <br/> specialista non può essere presa in carico.

en: Service has been deleted
it_IT: Il servizio è stato eliminato

en: Service Details
it_IT: Dettagli del servizio

en: Service is hidden
it_IT: Il servizio è nascosto

en: Provider has appointments for this service
it_IT: Il fornitore ha appuntamenti per questo servizio

en: Service is visible
it_IT: Il servizio è visibile

en: Services positions has been saved
it_IT: Le posizioni dei servizi sono state salvate

en: Unable to save services positions
it_IT: Impossibile salvare le posizioni dei servizi

en: Sort Services:
it_IT: Ordina i servizi:

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Price Ascending
it_IT: Prezzo crescente

en: Price Descending
it_IT: Prezzo decrescente

en: Show service on site
it_IT: Mostra il servizio sul sito

en: If this option is disabled, service will be available for booking from back-end pages only.
it_IT: Se questa opzione è disabilitata, il servizio sarà disponibile per la prenotazione solo da pagine di back-end.

en: Create New
it_IT: Crea Nuovo

en: Please enter first name
it_IT: Inserisci il nome

en: Please enter last name
it_IT: Inserisci il cognome

en: First Name
it_IT: Nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Female
it_IT: Femminile

en: Male
it_IT: Maschile

en: Select or Create New
it_IT: Seleziona o Crea nuovo

en: WordPress User
it_IT: Dati Utente

en: Here you can map a WordPress user to the customer if<br/>you want to give customers access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
it_IT: Qui è possibile mappare un utente WordPress al cliente se<br>si desidera dare ai clienti l'accesso all'elenco dei loro<br>appuntamenti nel back-end del plugin.

en: Here you can map a WordPress user to the employee if<br/>you want to give employee access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
it_IT: Qui è possibile mappare un utente WordPress al dipendente se <br/> si desidera dare agli specialisti l'accesso alla lista dei loro appuntamenti <br/> nel back-end del plugin.

en: Add Employee
it_IT: Aggiungi dipendente

en: Assigned Services
it_IT: Servizi assegnati

en: Available
it_IT: Disponibile

en: Away
it_IT: Non Disponibile

en: On Break
it_IT: In pausa

en: Busy
it_IT: Occupato

en: Capacity
it_IT: Capacità

en: Start by clicking the Add Employee button
it_IT: Inizia facendo clic sul pulsante Aggiungi specialista

en: Are you sure you want to delete this employee?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo specialista?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo specialista?

en: Are you sure you want to hide this employee?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo specialista?

en: Are you sure you want to show this employee?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo specialista?

en: Connect
it_IT: Connetti

en: Day Off
it_IT: Giorno libero

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Edit Employee
it_IT: Modifica Specialista HKC

en: Employee has been deleted
it_IT: Lo specialista è stato cancellato

en: Employee is hidden
it_IT: Lo specialista è nascosto

en: Employee can not be deleted because of the future appointment
it_IT: Lo Specialista HKC non può essere cancellato a causa dell’appuntamento futuro

en: Employee has been saved
it_IT: Lo Specialista HKC è stato salvato

en: Search Employees...
it_IT: Cerca Specialista HKC…

en: Employee is visible
it_IT: Lo Specialista HKC è visibile

en: Employees have been deleted
it_IT: Gli Specialisti HKC sono stati cancellati

en: employees
it_IT: impiegati

en: Employees could not be deleted because of the future appointment
it_IT: Gli Specialisti HKC non possono essere cancellati a causa degli appuntamenti futuri

en: Please select location
it_IT: Seleziona la location dell’appuntamento

en: Grid View
it_IT: Vista Griglia

en: New Employee
it_IT: Nuovo Specialista HKC

en: Applied for default employee location
it_IT: Applicato per il luogo predefinito dell’impiegato

en: Select specific location for this period.
it_IT: Selezionare un luogo specifico per questo periodo.

en: Select specific location for each period.
it_IT: Selezionare un luogo specifico per ogni periodo.

en: Applied for all assigned services
it_IT: Applicato per tutti i servizi assegnati

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
it_IT: Selezionare solo servizi specifici per questo periodo.<br>Se non è selezionato alcun servizio, tutti i servizi assegnati per questo dipendente<br>saranno disponibili per la prenotazione in questo periodo.

en: Select specific services for each period.
it_IT: Selezionare servizi specifici per ogni periodo.

en: Provider has appointments for
it_IT: Il fornitore ha appuntamenti per

en: Special Days
it_IT: Giorni speciali

en: Reflect On
it_IT: Riflettici su

en: Table View
it_IT: Vista Tabella

en: Add Customer
it_IT: Aggiungi Cliente

en: Start by clicking the Add Customer button
it_IT: Iniziare cliccando sul pulsante Aggiungi cliente

en: Are you sure you want to delete this customer?
it_IT: Sei sicuro di volerlo eliminare?

en: Customer has been deleted
it_IT: Il cliente è stato eliminato

en: Customer can not be deleted because of the future appointment
it_IT: Il cliente non può essere eliminato a causa di un appuntamento programmato

en: Customers
it_IT: Clienti

en: customers
it_IT: clienti

en: Customers could not be deleted because of the future appointment
it_IT: I clienti non possono essere cancellati a causa di un appuntamento programmato

en: Search Customers...
it_IT: Cerca Clienti...

en: Date of Birth
it_IT: Data di nascita

en: Edit Customer
it_IT: Modifica Cliente

en: You can use this option to export customers in CSV file.
it_IT: È possibile utilizzare questa opzione per esportare i clienti in file CSV.

en: Gender
it_IT: Genere

en: Last Appointment Ascending
it_IT: Ultimo Appuntamento crescente

en: Last Appointment Descending
it_IT: Ultimo appuntamento decrescente

en: New Customer
it_IT: Nuovo utente

en: Total Appointments
it_IT: Totale appuntamenti

en: Amount
it_IT: Importo

en: Booking Start
it_IT: Inizio prenotazione

en: Code
it_IT: Codice

en: Here you need to define a coupon code which customers will<br/>enter in their booking so they can get a discount.
it_IT: Qui é necessario definire un codice coupon che i clienti<br>inseriranno nella loro prenotazione in modo da ottenere uno sconto.

en: Are you sure you want to delete this coupon?
it_IT: Sicuro che vuoi cancellare questo coupon?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
it_IT: Vuoi davvero duplicare questo coupon?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
it_IT: Vuoi davvero nascondere questo coupon?

en: Are you sure you want to show this coupon?
it_IT: Vuoi davvero mostrare questo coupon?

en: Your Coupon is hidden
it_IT: Il tuo coupon è nascosto

en: Coupon usage limit must be at least 1
it_IT: Il limite di utilizzo del coupon deve essere di almeno 1

en:  & Other Services
it_IT: & Altri servizi

en:  & Other Events
it_IT: & Altri eventi

en: Coupons have not been deleted
it_IT: I coupon non sono stati eliminati

en: Customer Email
it_IT: Email cliente

en: Deduction
it_IT: Deduzione

en: Edit Coupon
it_IT: Modifica Coupon

en: Employee Email
it_IT: Email consulente

en: Please enter code
it_IT: Si prega di inserire il codice

en: You can use this option to export coupons in CSV file.
it_IT: È possibile utilizzare questa opzione per esportare i coupon in un file CSV.

en: Search Coupons
it_IT: Ricerca Coupons

en: Limit
it_IT: Limite

en: Method
it_IT: Metodo

en: New Coupon
it_IT: Nuovo Coupon

en: Coupon needs to have discount or deduction
it_IT: Il Coupon deve avere sconto o riduzione

en: You don't have any coupons here yet
it_IT: Non hai ancora inserito il coupon qui

en: You don't have any payments here yet
it_IT: Non hai ancora ancora nessun pagamento

en: Payment date
it_IT: Data pagamento

en: Notification interval
it_IT: Intervallo di notifica

en: Here you can set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in notification.<br/>Please note that the coupon placeholder needs to be set in the notification template in order for this to work.
it_IT: Qui è possibile impostare il numero di prenotazioni approvate, dopo di che il cliente riceverà automaticamente il coupon in notifica.<br/>Si prega di notare che il segnaposto del coupon deve essere impostato nel modello di notifica affinché questo funzioni.

en: Recurring notification
it_IT: Notifica ricorrente

en: Here you can define if notification interval will repeat.
it_IT: Qui potete definire se l'intervallo di notifica si ripeterà.

en: Select All Service
it_IT: Seleziona tutti i servizi

en: Select the services for which the coupon can be used.
it_IT: Seleziona i servizi per i quali è possibile utilizzare il coupon.

en: Select All Events
it_IT: Seleziona tutti gli eventi

en: Select the events for which the coupon can be used.
it_IT: Selezionare gli eventi per i quali è possibile utilizzare il coupon.

en: Times Used
it_IT: Volte utilizzato

en: Usage Limit
it_IT: Limite di utilizzo

en: Here you need to define the number of coupons for use. After the<br/>limit is reached your coupon will become unavailable.
it_IT: Qui è necessario definire il numero di coupon per l'uso. Dopo <br> aver raggiunto il limite il coupon non sarà più disponibile.

en: Maximum Usage Per Customer
it_IT: Utilizzo massimo per cliente

en: Here you can define the maximum number of coupons for use for single customer. After the<br/>limit is reached for single customer, your coupon will become unavailable for that customer.
it_IT: Qui è possibile definire il numero massimo di coupon da utilizzare per un singolo cliente. Dopo <br>aver raggiunto il limite per il singolo cliente, il coupon non sarà più disponibile per quel cliente.

en: Used
it_IT: Usato

en: Appointment Date
it_IT: Data prenotazione

en: Appointment Info
it_IT: Informazioni sull'appuntamento

en: Event Info
it_IT: Informazioni sull'Evento

en: Event Date
it_IT: Data evento

en: Are you sure you want to delete this payment?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo pagamento?

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Deposit
it_IT: Deposito

en: Due
it_IT: Scadenza

en: Enter new payment amount
it_IT: Inserisci un nuovo importo

en: Finance
it_IT: Finanza

en: Payment has been deleted
it_IT: Il pagamento è stato cancellato

en: Payment Details
it_IT: Dettagli di pagamento

en: Payment has not been deleted
it_IT: Il pagamento non è stato cancellato

en: Payment has been saved
it_IT: Il pagamento è stato salvato

en: Service Price
it_IT: Prezzo del servizio

en: Event Price
it_IT: Prezzo Evento

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Total Price
it_IT: Prezzo Totale

en: Appointment has been deleted
it_IT: L'appuntamento è stato cancellato

en: Appointment has not been deleted
it_IT: L'appuntamento non è stato cancellato

en: Appointment status has been changed to
it_IT: L’appuntmento è stato modificato in

en: Appointments have been deleted
it_IT: Gli appuntamenti sono stati eliminati

en: Appointment have not been deleted
it_IT: Gli appuntamenti non sono stati cancellati

en: Search for Customers, Employees, Services...
it_IT: Cerca clienti, specialisti, servizi...

en: Assigned
it_IT: Assegnato

en: Assigned to
it_IT: Assegnato a

en: Cancel Appointment
it_IT: Cancella Appuntamento

en: Change group status
it_IT: Cambiare lo stato del gruppo

en: Choose a group service
it_IT: Scegliere un servizio di gruppo

en: Start by clicking the New Appointment button
it_IT: Iniziare cliccando sul pulsante Nuovo Appuntamento

en: Are you sure you want to delete this appointment?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo appuntamento?

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo appuntamento?

en: Create Customer
it_IT: Creare cliente

en: Customer Name
it_IT: Nome del cliente

en: Customer Phone
it_IT: Telefono del cliente

en: Customer(s)
it_IT: Cliente (o gruppo Clienti)

en: Here you can define the number of people that are coming<br/>with this customer. The number you can choose depends<br/>on the service and employee capacity.
it_IT: Qui puoi definire il numero di persone che arrivano <br/> con questo cliente. Il numero che puoi scegliere dipende dal <br/>servizio e dalla capacità degli specialisti.

en: Edit Appointment
it_IT: Modifica Appuntamento

en: End Time
it_IT: Ora di fine

en: You can use this option to export appointments in CSV file<br/>for the selected date range.
it_IT: È possibile utilizzare questa opzione per esportare gli appuntamenti in un file CSV<br>per l'intervallo di date selezionato.

en: Minimum number of persons for bookings to approve appointment is
it_IT: Il numero minimo di persone per le prenotazioni per l'approvazione dell'appuntamento è

en: Multiple Emails
it_IT: Email multiple

en: New Appointment
it_IT: Nuova prenotazione

en: You don't have any appointments here yet...
it_IT: Non hai ancora appuntamenti...

en: There are no selected customers
it_IT: Non ci sono clienti selezionati

en: Select customer, employee and service
it_IT: Seleziona cliente, specialista e servizio

en: Notify the customer(s)
it_IT: Notifica al cliente (o gruppo)

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
it_IT: Spunta questa casella se vuoi inviare una email di notifica riguardante l'appuntamento prenotato al tuo cliente (o gruppo di clienti, in caso di Slot con più persone).

en: This field is required
it_IT: Questo campo è obbligatorio

en: Please select at least one customer
it_IT: Seleziona almeno un cliente

en: Select Customer(s)
it_IT: Seleziona cliente (i)

en: Please select employee
it_IT: Seleziona lo Specialista HKC

en: Select Coupon
it_IT: Selezionare Coupon

en: Maximum number of places is
it_IT: Il numero massimo di posti è

en: Select Service Category
it_IT: Seleziona categoria di servizio

en: Please select service
it_IT: Seleziona il tipo di servizio

en: Choose how to export group appointments
it_IT: Scegli come esportare gli appuntamenti di gruppo

en: Selected Customers
it_IT: Clienti selezionati

en: Service Category
it_IT: Categoria di servizio

en: This service does not have any extras
it_IT: Questo servizio non ha alcun extra

en: Booking info from group appointment exported in the same row
it_IT: Esporta gruppo appuntamenti nella stessa riga

en: Booking info from group appointment exported in separate rows
it_IT: Esporta gruppo appuntamenti in righe separate

en: Start Time
it_IT: Ora Inizio

en: Time slot is unavailable
it_IT: La fascia oraria non è disponibile

en: Booking is unavailable
it_IT: La prenotazione non è disponibile

en: View Payment Details
it_IT: Visualizza i dettagli di pagamento

en: Appointment can't be canceled
it_IT: L'appuntamento non può essere annullato

en: Deposit amount
it_IT: Importo del deposito

en: Deposit type
it_IT: Tipo Deposito

en: Fixed amount
it_IT: Importo fisso

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Start by clicking the New Event button
it_IT: Iniziare cliccando sul pulsante Nuovo Evento

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
it_IT: Siete sicuri di voler cancellare il partecipante selezionato?

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
it_IT: Siete sicuri di voler cancellare i partecipanti selezionati?

en: Are you sure you want to delete this event?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo evento?

en: Do you want to delete following canceled events?
it_IT: Vuoi eliminare i seguenti eventi cancellati?

en: Are you sure you want to duplicate this event?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo evento?

en: Are you sure you want to cancel this event?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo evento?

en: Do you want to cancel following events?
it_IT: Vuoi cancellare i seguenti eventi?

en: Are you sure you want to open this event?
it_IT: Sei sicuro di voler aprire questo evento?

en: Do you want to open following events?
it_IT: Volete aprire i seguenti eventi?

en: Do you want to update following events?
it_IT: Volete aggiornare i seguenti eventi?

en: Please cancel the event first before deleting it.
it_IT: Si prega di cancellare l'evento prima di cancellarlo.

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Full
it_IT: Pieno

en: Upcoming
it_IT: Prossimamente

en: Edit Event
it_IT: Modifica Evento

en: Attendees
it_IT: Partecipanti

en: Add Attendee
it_IT: Aggiungi partecipante

en: Remove Selected
it_IT: Rimuovere Selezionati

en: Find Attendees
it_IT: Trova i partecipanti

en: Attendee have been deleted
it_IT: I partecipanti sono stati cancellati

en: Attendee have not been deleted
it_IT: I partecipanti non sono stati cancellati

en: Attendees have been deleted
it_IT: I partecipanti sono stati cancellati

en: Attendees have not been deleted
it_IT: I partecipanti non sono stati cancellati

en: Cancel Event
it_IT: Evento annullato

en: Spots:
it_IT: Posti:

en: Custom Address
it_IT: Indirizzo personalizzato

en: Delete Event
it_IT: Elimina evento

en: Event has been deleted
it_IT: L'evento è stato cancellato

en: Duplicate Event
it_IT: Evento duplicato

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Location:
it_IT: Luogo:

en: Booking closes:
it_IT: La prenotazione chiude:

en: Booking opens:
it_IT: La prenotazione è aperta:

en: Closes on:
it_IT: Si chiude:

en: Opens on:
it_IT: Si apre:

en: Booking closes when event starts
it_IT: La prenotazione si chiude all'inizio dell'evento

en: Open Event
it_IT: Evento aperto

en: Recurring:
it_IT: Ricorrente:

en: This is a recurring event
it_IT: Questo è un evento ricorrente

en: Repeat Event
it_IT: Ripeti evento

en: How many times?
it_IT: Quante volte?

en: Until when?
it_IT: Fino a quando?

en: Event booking has been deleted
it_IT: La prenotazione dell'evento è stata eliminata

en: Event booking has not been deleted
it_IT: La prenotazione dell'evento non è stata eliminata

en: Search Events...
it_IT: Cerca Eventi...

en: Maximum allowed spots
it_IT: Posti massimi consentiti

en: Select Address
it_IT: Seleziona Indirizzo

en: Dates:
it_IT: Date:

en: Enter Event Name
it_IT: Inserire Nome Evento

en: Event Gallery:
it_IT: Galleria evento:

en: Event Colors:
it_IT: Colori dell'evento:

en: Preset Colors
it_IT: Colori preimpostati

en: Custom Color
it_IT: Colore personalizzato

en: Show event on site
it_IT: Mostra l'evento sul sito

en: Booking status has been changed to
it_IT: Lo stato della prenotazione è stato modificato in

en: You don't have any events here yet...
it_IT: Non ci sono ancora eventi qui...

en: There are no attendees yet...
it_IT: Non ci sono ancora partecipanti...

en: New Event
it_IT: Nuovo Evento

en: Enter Address
it_IT: Inserire Indirizzo

en: Select
it_IT: Seleziona

en: No, just this one
it_IT: No, solo questo

en: Update following
it_IT: Aggiornamento in seguito

en: Delete following
it_IT: Cancellare quanto segue

en: Cancel following
it_IT: Annulla in seguito

en: Open following
it_IT: Apri in seguito

en: Maximum capacity is reached
it_IT: La capacità massima è stata raggiunta

en: All employees
it_IT: Tutti gli impiegati

en: This will change the time of the appointment. Continue?
it_IT: Questo cambierà l'ora dell'appuntamento. Continuare?

en: Appointment can't be moved because of employee break in the selected period
it_IT: Appuntamento non può essere spostato a causa dell’impossibilità dello specialista nel periodo selezionato

en: There is already an appointment for this employee in selected time period
it_IT: C'è già un appuntamento per questo specialista in un periodo di tempo selezionato

en: Appointment can't be moved because the employee doesn't provide this service at the selected time
it_IT: L'appuntamento non può essere spostato perché lo specialista non fornisce questo servizio all'ora selezionata

en: Appointment can't be moved in past time period
it_IT: Appuntamento non può essere spostato indietro nel tempo

en: Appointment can't be moved out of employee working hours
it_IT: L'appuntamento non può essere spostato al di fuori dell'orario di lavoro degli specialisti

en: Appointment has been rescheduled
it_IT: L'appuntamento è stato riprogrammato

en: Group appointment
it_IT: Appuntamento di gruppo

en: List
it_IT: Lista

en: No appointments to display
it_IT: Nessun appuntamento da visualizzare

en: Add Custom Field
it_IT: Aggiungi campo personalizzato

en: Add Option
it_IT: Aggiungi opzione

en: All services
it_IT: Tutti i servizi

en: Any Employee
it_IT: Qualsiasi impiegato

en: Any Location
it_IT: Qualsiasi luogo

en: Bringing Anyone with You?
it_IT: Verrà qualcun altro con te?

en: Number of Additional Persons
it_IT: Numero di Persone Aggiuntive

en: Person
it_IT: Persona

en: Persons
it_IT: Persone

en: Start by clicking the Add Custom Field button
it_IT: Inizia facendo clic sul pulsante Aggiungi campo personalizzato

en: Colors & Fonts
it_IT: Colori e font

en: Text Content
it_IT: Contenuto del testo

en: Continue
it_IT: Continua

en: Custom Field
it_IT: Campo Personalizzato

en: Custom field has been added
it_IT: È stato aggiunto un campo personalizzato

en: Custom field has been deleted
it_IT: Il Campo personalizzato è stato eliminato

en: Unable to save custom fields positions
it_IT: Impossibile salvare le posizioni dei campi personalizzati

en: Custom field has been saved
it_IT: Il Campo personalizzato è stato salvato

en: Label name
it_IT: Nome Etichetta

en: You don't have any custom fields here yet...
it_IT: Non hai ancora campi personalizzati qui...

en: Notification Placeholder
it_IT: Segnaposto di notifica

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Pick date & time
it_IT: Scegli data e ora

en: Primary Color
it_IT: Colore primario

en: Primary Gradient
it_IT: Gradiente primario

en: Radio Buttons
it_IT: Pulsanti di scelta

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Selectbox
it_IT: Seleziona casella

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Area
it_IT: Area di testo

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Text Color on Background
it_IT: Colore del testo sullo sfondo

en: Attachment
it_IT: Allegato

en: Local Time:
it_IT: Ora Locale:

en: Payment Method:
it_IT: Metodo di Pagamento:

en: Credit Card
it_IT: Carta di credito

en: Credit or debit card:
it_IT: Carta di credito o debito:

en: Card number
it_IT: Numero carta

en: Total Number of Persons:
it_IT: Numero Totale di Persone:

en: Base Price:
it_IT: Prezzo base:

en: Discount:
it_IT: Sconto:

en: Total Cost:
it_IT: Costo Totale:

en: Back
it_IT: Indietro

en: Event Type
it_IT: Tipologia di Evento

en: From
it_IT: Da

en: Free
it_IT: Gratis

en: Event Date and Time
it_IT: Data e Ora dell’Evento

en: About this Event
it_IT: Riguardo questo evento

en: Book this event
it_IT: Prenota questo evento

en: services
it_IT: servizi

en: View More
it_IT: Visualizza Altro

en: Service Info
it_IT: Info Servizio

en: Maximum Quantity:
it_IT: Quantità Massima:

en: Description:
it_IT: Descrizione:

en: Category:
it_IT: Categoria:

en: Capacity:
it_IT: Capacità:

en: weeks
it_IT: Settimane

en: Thank you! Your booking is completed.
it_IT: Grazie! La tua prenotazione è stata completata

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
it_IT: Grazie! La prenotazione è stata completata e ora è in attesa di conferma.

en: Select Calendar
it_IT: Seleziona Calendario

en: Add to Calendar
it_IT: Aggiungi al calendario

en: Finish
it_IT: Terminato

en: Book now
it_IT: Prenota ora

en: Book event
it_IT: Prenota evento

en: Catalog
it_IT: Catalogo

en: Preselect Booking Parameters
it_IT: Preselezione dei parametri di prenotazione

en: Insert Amelia Booking Shortcode
it_IT: Inserisci il shortcode di Amelia Booking

en: Search
it_IT: Cerca

en: Select Catalog View
it_IT: Selezionare vista catalogo

en: Select Tag
it_IT: Seleziona Tag

en: Select View
it_IT: Seleziona visualizzazione

en: Show all categories
it_IT: Mostra tutte le categorie

en: Show all employees
it_IT: Mostra tutti i consulenti

en: Show all locations
it_IT: Mostra tutte le località

en: Show all services
it_IT: Mostra tutti i servizi

en: Show all events
it_IT: Mostra tutti gli eventi

en: Show all tags
it_IT: Mostra tutte le etichette

en: Show catalog of all categories
it_IT: Mostra catalogo di tutte le categorie

en: Show specific category
it_IT: Mostra categoria specifica

en: Show event
it_IT: Mostra evento

en: Show tag
it_IT: Mostra etichetta

en: Show specific service
it_IT: Mostra servizio specifico

en: Show recurring events
it_IT: Mostra gli eventi ricorrenti

en: Amelia - Search view
it_IT: Amelia - Vista Ricerca

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
it_IT: Front-end Booking Search è shortcode che dà ai vostri clienti la possibilità di cercare un appuntamento selezionando diversi filtri in modo che possano trovare le migliori fasce orarie e servizi per le loro esigenze.

en: Amelia - Booking view
it_IT: Amelia - Vista prenotazione

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
it_IT: Step-By-Step Booking Wizard dà ai vostri clienti la possibilità di scegliere tutto ciò che riguarda la prenotazione in pochi passi

en: Amelia - Catalog view
it_IT: Amelia - Vista catalogo

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
it_IT: Il catalogo di prenotazione di front-end è una scorciatoia quando si desidera mostrare il servizio in una forma di catalogo

en: Amelia - Events
it_IT: Amelia - Eventi

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
it_IT: Event Booking è un shortcode che dà ai vostri clienti la possibilità di prenotare uno degli eventi che avete creato sul back-end in una semplice visualizzazione dell'elenco eventi.

en: Amelia - Customer Panel
it_IT: Amelia - Pannello Clienti

en: Left to pay
it_IT: Rimasto da pagare

en: Add Coupon
it_IT: Aggiungi Coupon

en: Book
it_IT: Prenota

en: An email with details of your booking has been sent to you.
it_IT: Ti è stata inviata un'email con i dettagli della tua prenotazione.

en: Client Time:
it_IT: Orario del cliente:

en: Congratulations
it_IT: Congratulazioni

en: This coupon is not valid anymore
it_IT: Questo coupon non è più valido

en: Please enter coupon
it_IT: Inserisci coupon

en: You can use this coupon for next booking:
it_IT: Puoi utilizzare questo coupon per la prossima prenotazione:

en: The coupon you entered is not valid
it_IT: Il coupon inserito non è valido

en: Used coupon
it_IT: Coupon Utilizzato

en: You have already booked this appointment
it_IT: Hai già prenotato questo appuntamento

en: Duration:
it_IT: Durata:

en: Email already exists with different name. Please check your name.
it_IT: L'email esiste già con un nome diverso. Per favore controlla il tuo nome.

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
it_IT: Sfortunatamente si è verificato un errore del server e la tua email non è stata inviata.

en: employee
it_IT: impiegato

en: Extras Cost:
it_IT: Costo Extra:

en: Drop file here or click to upload
it_IT: Trascina qui i file o fai click per l'ipload

en: Please upload the file
it_IT: Per favore carica il file

en: First Name:
it_IT: Nome:

en: This file is forbidden for upload
it_IT: Questo file è vietato per il caricamento

en: Your card's security code is incomplete
it_IT: Il codice di sicurezza della tua carta è incompleto

en: Your card's expiration date is incomplete
it_IT: La data di scadenza della tua carta è incompleta

en: Your card number is incomplete
it_IT: Il numero della tua carta è incompleto

en: Your postal code is incomplete
it_IT: Il tuo codice postale è incompleto

en: Your card's expiration year is in the past
it_IT: L'anno di scadenza della tua carta è passato

en: Your card number is invalid
it_IT: Il numero della tua carta non è valido

en: Last Name:
it_IT: Cognome:

en: Number of Additional Persons:
it_IT: Numero di persone aggiuntive:

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
it_IT: Siamo spiacenti, si è verificato un errore durante l'elaborazione del pagamento. Per favore riprova più tardi.

en: persons
it_IT: persone

en: Price:
it_IT: Prezzo:

en: Please confirm you are not a robot
it_IT: Per favore conferma che non sei un robot

en: Verification expired. Please try again.
it_IT: Verifica scaduta. Per favore riprova.

en: service
it_IT: servizio

en: Subtotal:
it_IT: Totale parziale:

en: Time slots are unavailable
it_IT: Le fasce orarie non sono disponibili

en: Waiting for payment
it_IT: In attesa del pagamento

en: Appointment is removed from the cart.
it_IT: L'appuntamento è stato rimosso dal carrello.

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
it_IT: Siamo spiacenti, si è verificato un errore durante l'aggiunta della prenotazione al carrello di WooCommerce.

en: Appointment Date:
it_IT: Data dell'appuntamento:

en: Bringing anyone with you?
it_IT: Porti qualcuno con te?

en: Please enter appointment date...
it_IT: Inserisci la data dell'appuntamento...

en: Next
it_IT: Prossimo

en: No results found...
it_IT: Nessun risultato trovato…

en: Please refine your search criteria
it_IT: Perfeziona i tuoi criteri di ricerca

en: results
it_IT: risultati

en: Search...
it_IT: Cerca...

en: Search Filters
it_IT: Filtri di Ricerca

en: Search Results
it_IT: Risultati di Ricerca

en: Select the Appointment Time
it_IT: Seleziona l'ora dell'appuntamento

en: Select the Extras you'd like
it_IT: Seleziona gli Extra che vorresti

en: Time Range:
it_IT: Intervallo di tempo:

en: To
it_IT: Per

en: Add extra
it_IT: Aggiungi extra

en: Any
it_IT: Qualunque

en: Please select the extra:
it_IT: Per favore seleziona l’extra:

en: Save
it_IT: Salva

en: Valid Until:
it_IT: Valido fino a:

en: Next Service
it_IT: Servizio Successivo

en: Pick date & time:
it_IT: Seleziona data e ora:

en: Please select
it_IT: Per favore selezionare

en: Qty:
it_IT: Quantità:

en: Coupon Limit Reached
it_IT: Limite coupon raggiunto

en: from
it_IT: Da

en: on
it_IT: nel

en: Show from date
it_IT: Mostra dalla data

en: Booking Appointment
it_IT: Appuntamento per la prenotazione

en: Buffer Time
it_IT: Tempo di attesa

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa prenotazione?

en: Delete profile
it_IT: Elimina il tuo account

en: Email or Username
it_IT: Email o Nome Utente

en: This is recurring event
it_IT: Questo è un evento ricorrente

en: Incorrect email or password
it_IT: Email o password errate

en: Login
it_IT: Accedi

en: Enter your email
it_IT: Inserisci la tua email

en: Enter your password
it_IT: Inserisci la tua password

en: Reschedule
it_IT: Riprenotare

en: Save Changes
it_IT: Salva Modifiche

en: Set Password
it_IT: Imposta password

en: Working Hours
it_IT: Ore Lavorative
